Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nadfotografia” Łukasza Cyrusa. Wystawa w żorskiej w bibliotece

Facebook Twitter

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na wystawę o fotografii odklejonej i jej syntezie pt. "Nadfotografia" autorstwa Łukasza Cyrusa. Wystawa jest już dostępna, a oglądać ją będzie można do 1 kwietnia.

fot. mbpzory.pl

O autorze

Łukasz Cyrus, rocznik 1978, urodzony i mieszkający w Rudzie Śląskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Nauczyciel języka angielskiego w chorzowskim Liceum Ogólnokształcącym, wspinacz, miłośnik muzyki, fotografii i filozofii.

Łukasz Cyrus: Fotografią zajmuję się od końca lat 90. Poszukiwania w obrębie podobieństw muzyki i fotografii doprowadziły mnie do sformułowania autorskiej koncepcji, którą nazwałem „Fotografią odklejoną”. Dalsze rozważania filozoficzne doprowadziły mnie do sformułowania koncepcji nadfotografii. Swoje rozważania zapisuję w postaci krótkich esejów, które publikuję na osobistym bogu i autorskiej stronie internetowej. Eseje ilustruję własnymi fotografiami.

O wystawie

Jest próbą odtworzenia naturalnego dla człowieka sposobu budowania wyobrażenia o ludziach, sprawach, rzeczach czy miejscach. W tym sposobie skrawki informacji, które pochodzą od zmysłów, pamięci, uczuć i intuicji łączą się w jeden spójny obraz. Taki obraz jest unikalny dla każdego z nas tak, jak unikalna jest każdego z nas droga przez życie. W tej drodze, część doświadczeń mamy wspólnych z innymi ludźmi, a część własnych, bardzo osobistych. Z tej mieszanki budujemy własny świat obrazów, w którym każda sprawa, o której nam wiadomo ma swój obraz.

Łukasz Cyrus: Wierzę, że fotografia jest jak muzyka instrumentalna, która nie potrzebuje słów czy historii, by wzbudzać emocje. Fotografia nie musi odwoływać się do czegokolwiek, co znamy, by zaistnieć i pozostać w naszej pamięci. Prawdę powiedziawszy myślę, że im dalej jej do rzeczywistości, tym bardziej możemy ją docenić i cieszyć się nią taką, jaką jest, gdyż już nie naśladuje niczego. Odkleja się od rzeczywistości. Fotografia odklejona daje nieskończone możliwości interpretacji, gdyż sama nie jest skończona. Nie można porównać jej do oryginału, gdyż ten jest ze świata, którego ona nie próbuje naśladować. W jej obliczu słowa tracą swoją moc. Zatem brak sposobu, by fotografię odklejoną opisać. Trzeba jej doświadczyć zmysłami. Fotografia odklejona pochodzi ze świata emocji i wyobraźni. Emocjami i wyobraźnią należy ją odbierać.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj