Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najstarsze, największe, najcenniejsze… Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej

Facebook Twitter

Najstarsze, najcenniejsze i najbardziej atrakcyjne wizualnie rękopisy i druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. Już dziś (18.12.) o 15.00 otwarcie wyjątkowej wystawy przygotowanej z okazji 20-lecia Książnicy. Pokazane zostaną eksponaty, które ze względu na swą wartość i konieczność szczególnej ochrony nie są na co dzień udostępniane.

Będzie można zobaczyć między innymi pierwsze druki i czasopisma publikowane w Cieszynie od początków XIX wieku.

Szczególną atrakcją będzie odbywająca się bezpośrednio po wernisażu publiczna prezentacja największej książki, czyli napisanego ręcznie na pergaminie graduału maryjnego zawierającego tekst i zapis nutowy Bogurodzicy oraz najmniejszej książki, którą jest miniaturowy modlitewnik należący wg tradycji do ostatniej cieszyńskiej księżnej Elżbiety Lukrecji, zawierający pięć całostronicowych iluminacji przedstawiających sceny z życia Jezusa Chrystusa. Pokaz będzie połączony z wykładem Anny Rusnok zatytułowanym „Wielka jak i stół i maleńka jak pudełko zapałek”, podczas którego będzie można uzyskać więcej ciekawych informacji na temat historii i twórców tych cennych rękopiśmiennych skarbów.

Ze względu na konieczność ich szczególnej ochrony rękopisy te oraz kilka innych cennych obiektów będzie można zobaczyć tylko podczas wernisażu lub w czasie prezentacji pozostałych cymeliów i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej zgromadzonych na niniejszej wystawie. Będą się one odbywać od 8 stycznia do 9 kwietnia 2015 roku w co drugi czwartek miesiąca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej. Wystawa będzie czynna do 10 kwietnia 2015 roku, od wtorku do piątku w godz. 8.00-18.00 i w soboty w godz. 9.00-15.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj