Opowieści o regionie: Książnica Cieszyńska digitalizuje swoje zbiory [PODCAST]
Milion 100 tysięcy stron i ponad 10 tysięcy tytułów. To imponująca liczba tekstu, który został wprowadzony do komputera i jest dostępny dla czytelników w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej z zasobów Książnicy Cieszyńskiej. Rozmawiamy z dyrektorem Książnicy Krzysztofem Szelongiem.

Szacowany czas czytania: 01:12
Krzysztof Szelong: Założyliśmy, że ucyfrawiać będziemy te rzeczy, których nie ma w innych bibliotekach, a które są ściśle związane ze Śląskiem Cieszyńskim. W związku z tym do tej pory na przykład w całości zdigitalizowaliśmy całą kolekcję dawnej prasy cieszyńskiej wydawanej na Śląsku Cieszyńskim do 1939 r., to jest w sumie prawie 700 tytułów.
Krzysztof Szelong: Poza tym zdigitalizowaliśmy druki zwarte wydane na Śląsku Cieszyńskim do roku 1939. Druki zwarte, czyli książki mówiąc wprost. To jest kilka tysięcy jednostek. W związku z tym cały ten zasób, który ukazał się drukiem i który zachował się w Książnicy Cieszyńskiej, to właśnie w Książnicy są najbogatsze zbiory druków cieszyńskich. Został ucyfrowiony i kopie naszych zbiorów są dostępne online w profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Digitalizacja zbiorów w Książnicy Cieszyńskiej jest prowadzona od 2003 roku.
Czytaj także: