Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Niedzielski: regiony wybrane do badań przesiewowych to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk

Facebook Twitter

W najbliższym czasie opracujemy, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

mat.prasowe/ 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

W sobotę (21.11.) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt.

Być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach

– zaznaczał. O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Co dalej z obostrzeniami? Galerie handlowe otwarte od 28.11. [WIDEO]

Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi

– odpowiedział na to pytanie minister Niedzielski. Jak przekazał,

jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać. Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk.

W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa

– zaznaczył.

Minister Niedzielski przypomniał także, że w poniedziałek  (23.11.) odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Niedzielski był pytany na sobotniej konferencji, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje.

Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża, niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek

– odpowiedział Niedzielski. (PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj