Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Burmistrz Połomski: Nie widzę potrzeby, żeby górnicy mieli zostać poddani badaniom przesiewowym

Facebook Twitter

Kopalnia Rydułtowy nie poddawała badaniom przesiewowym swoich pracowników, chociaż kopalnia Jankowice, Chwałowice czy Marcel takie badania prowadziła. Wszystkie cztery zakłady wchodzą w skład jednej kopalni zespolonej ROW, mimo to w obliczu walki z koronawirusem różnie są traktowane.

fot.K.Kesten/ rybnik.eu

O tym, że powinny być badane wszystkie kopalnie – mówił wielokrotnie prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Testy, testy i jeszcze raz testy. Od wielu tygodni o tym samorządowcy mówili. Jestem pełen obaw, bo mówimy o kopalni zespolonej ROW.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Tymczasem burmistrz Rydułtów Marcin Połomski, z którym rozmawiał Arkadiusz Żabka, jest zupełnie innego zdania:

Nie widzę potrzeby, żeby byli badani. Oprócz kopalni mamy wiele innych zakładów, mamy urzędy, mamy markety- tutaj też nie było mowy o badaniach przesiewowych.

Radio 90: Obok mamy kopalnię, kopalnię Jankowice, kopalnię Marcel, które stanowią jedną kopalnię zespoloną ROW i tam badania były prowadzone, i tam brakuje konsekwencji.

Nie wiem, czy brakuje konsekwencji, bo może nie należało badać też tych kopalń. Trudno mi się w tej kwestii wypowiadać, niech burmistrz prowadzi kopalnie, my obserwujemy to z boku. Widzimy te badania, ile wprowadziły zamętu, ile było niejasności przy tych badaniach, więc powiem, że cieszę się, że nie borykaliśmy się z tym problemem w Rydułtowach.

Burmistrz Rydułtów Marcin Połomski

Za organizację badań przesiewowych górników odpowiadają służby wojewody, a nie spółka węglowa. Jak mówi Alina Kucharzewska rzecznik wojewody śląskiego, górnicy kopalni Rydułtowy nie byli badani, bo nie było takiej potrzeby:

Jeśli chodzi o Rydułtowy, to tam jak na razie nie zgłaszano nam, że jest jakiś problem. Monitorujemy sytuację, staramy się mieć rękę na pulsie.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Tomasz Głogowski rzecznik Polskiej Grupy Górniczej podkreśla, że w kopalni Rydułtowy nie było wielu przypadków zachorowań:

W przypadku Ruchu Rydułtowy na szczęście nie mieliśmy tutaj do czynienia z ośrodkiem koronawirusa, nie było tutaj bardzo wiele osób zakażonych. W przypadku Ruchu Rydułtowy obecnie dwie osoby są zakażone, stąd te prawdopodobnie decyzja sztabu kryzysowego o nieprzeprowadzaniu na szeroką skalę badań przesiewowych, ponieważ nie było takiej potrzeby.

Na początku sierpnia informowaliśmy was o tym, że zachorowania na COVID-19 w kopalni KWK Rydułtowy mogą być tuszowane. Jak pisaliście do nas, górnicy mimo złego samopoczucia nie byli kierowani na testy, ani też zgłaszani przez kopalnię do sanepidu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj