Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nim pójdziesz spać, spójrz w niebo. Dzisiaj niezwykły spektakl

Facebook Twitter

Dziś w nocy nie śpimy! Zwłaszcza ci, którzy mają jakieś marzenia. Nie od dziś wiadomo, że życzenie wypowiedziane, gdy zobaczymy spadającą gwiazdę nabiera niezwykłej mocy.

fot. Dawid Barteczko - Astrohunters

A to właśnie dziś (12.08.) w nocy niebo rozświetlą „spadające gwiazdy” czyli Perseidy. Czym są Perseidy? Wyjaśnia Michał Witek z Astrohunters.

Trzeba uściślić pewną rzecz, taka spadająca gwiazda, jak przywykliśmy nazywać takie zjawisko, za bardzo nie ma nic wspólnego z gwiazdami bezpośrednio. Ponieważ to tak naprawdę nie jest gwiazda, tylko maleńkie ziarenko pyłu kosmicznego, które wpada do naszej ziemskiej atmosfery, powoduje święcenie gazów. Ponieważ lecąc bardzo szybko, taki okruch się spala. My właśnie widzimy takie spalanie bardzo wysoko w atmosferze, nam się to kojarzy z gwiazdami, więc przyjęło się to nazywać „spadającą gwiazdę”. Taka wersja właśnie dla romantyków

Kosmiczne okruchy spalają się, wchodząc w atmosferę. Dla nas najważniejsze, że wyglądają pięknie. Jak i gdzie najlepiej oglądać Persidy?

Tak naprawdę dobrze jest mieć w zasięgu wzroku niemalże całe niebo, ponieważ to zjawisko będzie się rozgrywało niemalże na całym naszym nieboskłonie. Natomiast perseidy, jak sama nazwa wskazuje, one będą miały swój kierunek, jakby początek swojego lotu z gwiazdozbioru Perseusza. Więc jeżeli choć trochę jesteśmy w stanie zorientować się na naszym niebie, to warto sobie poszukać tego dużego gwiazdozbioru na naszym niebie i stamtąd oczekiwać na te niezwykłe zjawisko.

Obserwacji nie powinny zakłócić chmury. Dzisiaj powinna być piękna, gwiaździsta noc. Spróbujcie zrobić zdjęcia, czekamy na nie!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj