Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu: dąb, buk, dereń i dwa kasztanowce

Facebook Twitter

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu: dwa w Arboretum Bramy Morawskiej i trzy w Parku Roth. To sposób ochrony drzew, które są szczególnie cenne.

Pomysł na weekend, Park im. Miasta Roth

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu

W lesie w Oborze taką ochronę uzyskał około dwustuletni dąb i pół wieku młodszy buk, w parku w centrum Raciborza miano pomnika przyrody uzyskały dwa około 120-letnie kasztanowce i o dwie dekady młodszy dereń jadalny.

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu. Dereń jadalny (Cornus mas)

Stuletnie drzewo wyróżnia się swoim pokrojem wśród drzew tego samego gatunku w skali kraju. Majestatyczny dereń, posiadający wyjątkowe walory przyrodnicze rośnie w pobliżu stawu, zajmującego centralne miejsce w Parku im. Miasta Roth. Dereń odznacza się indywidualnymi cechami morfologicznym i ma interesujący pokrój. Drzewo wykazuje duży potencjał dalszego rozwoju, między innymi ze względu na swoją witalność i rodzimą nieco zwięzłą glebę wokół.

Warto odnotować, że w Polsce jest tylko 5 żywych pojedynczych oraz 1 grupa pomników przyrody ożywionej obejmujących rodzaj Cornus.

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Ten okazały i dojrzały kasztanowiec, wyróżnia się wśród innych kasztanowców swoim nienaruszonym przez człowieka pokrojem. Posiadający wyjątkowe walory przyrodnicze okaz rośnie w pobliżu stawu, zajmującego centralne miejsce w Parku im. Miasta Roth. Pokrój jest charakterystyczny dla przedstawiciela tego gatunku. Okaz jest w bardzo . Dzięki dobrej kondycji zdrowotnej drzewa oraz wykształconych silnych nabiegów korzeniowych kasztanowiec ten wykazuje duży potencjał dalszego rozwoju.

fot.raciborz.pl

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu. Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Drzewo to wyróżnia się wśród innych kasztanowców rosnących w pobliżu swoim pokrojem. Rośnie pomiędzy alejkami, zajmując centralne miejsce w Parku im. Miasta Roth. Pokrój jest charakterystyczny dla przedstawiciela tego gatunku, ale jego wyjątkowość to piękny, regularny pokrój korony i konary malowniczo schodzące ku ziemi. Niskoosadzona, pełna korona z niewielką ilością posuszu gałęziowego dodaje okazowi niepowtarzalnego wyglądu. Drzewo to ma również wykształcone silne nabiegi korzeniowe oraz charakterystyczny dla gatunku skręt włókien. Kasztanowiec ten również jest bardzo witalny i wykazuje duży potencjał dalszego rozwoju.

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu. Dąb szypułkowy, działka nr 120/25

Ten około dwustuletni dąb szypułkowy rośnie w zwartym, naturalnym drzewostanie, w okolicy Studni Książęcej – miejsca związanego z historią lasu Obora. Drzewo to posiada wielką wartość przyrodniczą i krajobrazową. Górując nad drzewostanem, wyróżnia się w tej części lasu. Stan fizjologiczny i rokowania dalszego rozwoju drzewa są dobre, ma więc szanse stać się jednym z symboli starodrzewia na obszarze Arboretum Bramy Morawskiej.

Nowe pomniki przyrody w Raciborzu. Buk pospolity ‘Atropunicea’, działka nr 47

Ta odmiana buka to wyjątkowo piękne drzewa o zaokrąglonej koronie i bordowo wybarwionych liściach. Okaz rosnący w Arboretum liczy sobie około 150 lat, jego stan jest dobry a pokrój i wymiary imponujące. Krajobrazowo jest to jedno z najpiękniejszych drzew w Arboretum Bramy Morawskiej. Dodatkowo znajduje się na ścieżce dydaktycznej, można więc wykorzystać jego walory do edukacji przyrodniczej.

fot.raciborz.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj