Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

O transformacji energetycznej licealiści rybnickiego „Kopernika” rozmawia z młodzieżą z całego świata

Facebook Twitter

Młodzież z Tajlandii, Republiki Południowej Afryki, Singapuru, Hiszpanii, Holandii i Niemiec przyjechała na tydzień do Rybnika na zaproszenie IV Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła jest gospodarzem międzynarodowej konferencji poświęconej transformacji energetycznej i temu, jak produkować energię w ekologiczny sposób.

transformacji energetycznej

O transformacji energetycznej rozmawiają młodzi ludzie z całego świata

Kilka miesięcy temu licealistki z rybnickiego „Kopernika” były w Bostonie w Stanach Zjednoczonych na konferencji poświęconej temu problemowi. Teraz przyszedł czas na przyjęcie gości z zagranicy:

Radio 90: Skąd u młodych ludzi zainteresowanie transformacją energetyczną?

Małgorzata Staroń: Szczerze powiedziawszy, przed projektem nie wiedziałyśmy o tym za dużo, jedynie wiedziałyśmy, że jest źle i powinniśmy coś zacząć robić. Właśnie dzięki temu, że nasza pani z biologii nas przygotowała do tego i zachęciła.

Marta Herman: Chcemy pokazać, jak u nas w Polsce to wygląda, chcemy im przedstawić, jak wygląda u nas ten system energetyczny. Czego się też nauczyłyśmy, to nie był to dla nas jakiś łatwy temat. Musiałyśmy się też w niego zagłębić.

To czwarta w tym roku na świecie Międzynarodowa Konferencji „Energy Transition”. Mówi koordynatorka projektu z ramienia rybnickiej szkoły Katarzyna Romaniuk – Demonchaux:

Katarzyna Romaniuk – Demonchaux: Projekt obejmuje szkoły z całego świata i w tym roku organizowane są cztery konferencje na świecie w związku z Energy Transition. Pierwsza była już w Bostonie, druga jest właśnie teraz. Toczy się w Rybniku. Będzie jeszcze na Bali i Melbourne w tym roku. Będą mówić na temat miksów energetycznych, czyli będą zastanawiać się, jakie rozwiązania w kwestiach energetycznych są najlepsze i jakie zestawy energetyczne są najbardziej korzystne w kwestii transformacji energetycznej czystej energii.

Katarzyna Romaniuk – Demonchaux

To kolejne ważne doświadczenia młodych ludzi

– mówi z dumą dyrektor IV LO w Rybniku Małgorzata Wróbel:

Małgorzata Wróbel: Staramy się dawać naszej młodzieży różnego rodzaju możliwości podróżowania, zwiedzania świata, wypowiadania się na różnorodne tematy i fantastycznym do tego powodem jest właśnie to zainteresowanie ekologią i ochroną środowiska, o które tutaj dbamy o to bardzo w szkole, kultywujemy je. To daje możliwość uczestnictwa w tych konferencjach międzynarodowych, w których dotychczas braliśmy udział, wyjeżdżaliśmy faktycznie w różne części świata. Na dzisiaj przyszła kolej na nas na organizację konferencji międzynarodowej u nas w Polsce, w „Koperniku”, w Rybniku. Przez ten tydzień chcemy przede wszystkim rozmawiać na tematy transformacji energetycznej. Chcemy, żeby młodzi ludzie opowiadali, jak jest u nich w kraju. My chcemy pochwalić się tym, co my mamy, bo myślę, że jest się czym chwalić.

Młodzież z zagranicy śpi u rybnickich rodzin i przy okazji poznają naszą polską kulturę i gościnność. W planach także zwiedzanie między innymi Krakowa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023