Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

OZE jednym z wiodących tematów konferencji w CKU w Rybniku

Facebook Twitter

Odnawialne źródła energii jednym z wiodących tematów na konferencji naukowo - technicznej w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Rybniku.

OZE jednym z wiodących tematów konferencji w CKU w Rybniku

Już po raz 8. do fili Politechniki Śląskiej przyjadą przedstawicie uczelni wyższych z Polski i ze świata, m.in. z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, ale też przedstawiciele branży górniczej:

Wojciech Piecha: Jaki temat przewodni? Energia, środowisko, eksploatacja kopalin, zarządzanie i zrównoważony szczególnie rozwój to jest hasło na czasie, energia, bo ta energia jest nam potrzebna. Jesteśmy w tej chwili w fazie przebudowania naszego miksu energetycznego. Mamy już w systemie jako Polska 20 gigawatów mocy OZE, mocy odnawialnych, ale te moce odnawialne są kapryśne i trzeba je jakoś stabilizować. Magazyny energii tu się kłaniają. Ten temat magazynów energii na pewno też będzie podniesiony na tej konferencji, ażeby ten system energetyczny dobrze zadziałał i nie był dotkliwy finansowo dla normalnych obywateli, ale także dla przemysłu, aby ten przemysł mógł się obronić i mógł normalnie funkcjonować w obiegu międzynarodowym, bo wiadomo konkurencja nie śpi.

– mówi senator Wojciech Piecha zaangażowany w organizację konferencji w rybnickiej filii Politechniki Śląskiej. W sumie ma w niej uczestniczyć około 150 osób.

Henryk Badura: Jeden dzień będzie poświęcony górnictwu, ale mamy bardzo szeroki wachlarz tematów, m.in. dotyczących geotermii, zasobów energetycznych, badania stanu zdrowia, na przykład wpływ drgań na stan zdrowia. Będziemy również odwiedzali ośrodki pozauczelniane, np. Centralne Laboratorium w Jastrzębiu, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego. Przede wszystkim chodzi nam o związek pomiędzy tą teorią, która jest tworzona powiedzmy na uczelniach, a praktyką i staramy się, żeby te związki były ze sobą jak najbardziej ścisłe.

– zapowiada Henryk Badura ze Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku. Na to praktyczne wykorzystanie nauki zwraca również uwagę senator Wojciech Piecha:

Wojciech Piecha: Praktyka pokazuje, jak te nowe technologie są wdrażane w przemyśle, jak technologie wpływają na nasze życie. Rybnik i okolice Rybnika czy tylko część Górnego Śląska jest związana w dalszym ciągu z górnictwem. Tu większość miejsc pracy to zapewnia górnictwo węgla kamiennego i nie powinniśmy o tym zapominać. Jeżeli ta transformacja będzie przebiegała w tym tempie, jaki tam jest zaplanowany, że do 2049 roku będziemy odchodzili od węgla energetycznego, to musimy stworzyć tu też nowe miejsca pracy. A te nowe miejsca pracy będą oparte o energie odnawialne, o nowe technologie, o nowe biznesy, które muszą zastąpić te miejsca pracy, bo inaczej ten nasz region się wyludni.

8. międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna „Energia, środowisko, eksploatacja kopalin – zarządzanie i zrównoważony rozwój” od 22 do 24 maja w obiektach Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Szczegóły tutaj: polsl.pl/cku/konferencja-2023

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj