Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024: Druga tura tuż, tuż, a nie ma komu pracować w komisjach wyborczych

Facebook Twitter

W wielu miastach i gminach 21 kwietnia II tura wyborów samorządowych. Tymczasem komisje wyborcze mają problem, ze skompletowaniem członków komisji na drugą turę wyborów.

Wybory samorządowe 2024

Z Andżeliką Naczyńską-Lip z Centrum Organizacji Urzędu Miasta Rybnika rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Andżelika Naczyńska-Lip: Ludzie często zgłaszali się do obwodowych komisji wyborczych i zaplanowali sobie w głowie tylko ten jeden termin. A teraz trzeba się zebrać, szczerze powiedziawszy ponownie, ponownie się spotkać. A drugi termin wyborów ponownych już nie do końca był zaplanowany w ich kalendarzach.

Radio 90: Nie mieli świadomości, że przecież procedura wyborcza zakłada tę drugą turę.

Andżelika Naczyńska-Lip: Świadomość powinni mieć. No ale to tak szczerze powiedziawszy, natura ludzka jest taka, że zawsze liczymy na to, że a nuż, widelec. Już zaczynają się rezygnacje członków obwodowych komisji wyborczych na komisjach. Wiadomo, że jak działa w pełnym składzie, to ma troszeczkę mniej pracy i szybciej się uwinie.

Radio 90: Powtórna wypłata diety nie kusi?

Andżelika Naczyńska-Lip: Nie, bo dieta jest tylko w połowie wysokości. Może tu jest ten wabik, że powinna być w takiej samej wysokości. Także połowa diety jest wypłacana.

Andżelika Naczyńska-Lip

Przed Miejską Komisją Wyborczą niespełna dwa tygodnie na przygotowanie wyborów. Pracy tyle samo, ale czasu mniej – przyznaje nasza rozmówczyni.

Andżelika Naczyńska-Lip: Właściwie ruszamy od początku i to tak szczerze powiedziawszy w dużo krótszym okresie. Ponieważ tam jednak tego czasu mieliśmy więcej, a teraz mamy dwa tygodnie, żeby zaplanować kolejne wybory, szczerze powiedziawszy, bo te będą kolejnymi.

Radio 90: Tak, ale mamy tylko dwóch kandydatów albo dwie kandydatki.

Andżelika Naczyńska-Lip: Mamy dwóch kandydatów, dwie kandydatki, mamy jedną kartę i to tak szczerze powiedziawszy o dużo mniejszym rozmiarze. Ale pracy jest dokładnie tyle samo. Trzeba to wszystko przygotować.

Radio 90: Jaka dziś jest średnia wieku w takiej komisji?

Andżelika Naczyńska-Lip: Dobre pytanie. Nigdy żeśmy się nad tym nie zastanawiali. Różnie to wygląda. Są komisje, gdzie jest bardzo dużo młodych osób, ale też osoby po siedemdziesiątce też zasiadają w komisjach i bardzo dobrze sobie radzą.

II tura wyborów 21 kwietnia.

Serwis wyborczy Radia 90 – Wybory samorządowe 2024

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024