Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problem hejtu. Policja z Rybnika radzi młodzieży jak sobie z nim radzić

Facebook Twitter

Problem hejtu staje się coraz bardziej powszechni. O ile dorośli jeszcze jakoś sobie z nim radzą, to młodzież jest na niego wyjątkowo podatna. Jak młodzi ludzie mają sobie z nim radzić? O tym mówi m.in. projekt realizowany przez rybnicką policję.

Problem Hejtu
fot. pixabay.com

„Wyłącz hejt – włącz szacunek” tak brzmi hasło kampanii prowadzonej przez rybnicką policję. Łatwo powiedzieć, trudniej zmienić to, co się dzieje w przestrzeni w jakiej komunikują się młodzi ludzie, ale jak mówi powiedzenie nie od razu Rzym zbudowano. Metodą więc małych kroków mundurowi i zaproszeni do kampanii specjaliści starają się mówić o tym jak poradzić sobie z problemem. Wczoraj (21.03.) w Teatrze Ziemi Rybnickiej podsumowano akcję. Z rybnicką młodzieżą rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Problem hejtu w sieci dotyka niemal każdego z nas

O problemie trzeba rozmawiać stąd akcja „Wyłącz hejt – włącz szacunek” jednym z organizatorów konferencji jest Fundacja Eltrox razem bezpieczniej. Konferencje odbyły się w Częstochowie, Nowym Sączu i po raz trzeci w Rybniku – mówi jeden z organizatorów Michał Adamus:

Michał Adamus: Materiały edukacyjne przygotowujemy wspólnie ze specjalistami w dziedzinie psychologii cyberbezpieczeństwa. I to są materiały, które mówią o hejcie. Co to jest hejt? Jak go rozpoznać, jak się przed nim bronić, gdzie szukać pomocy? Żyjemy w takich czasach – chyba jest to głównie spowodowane social mediami – jesteśmy bombardowani wszelkimi informacjami, standardami przeróżnymi. Dorośli sobie nierzadko z tym nie radzą. Natomiast dzieciakom jest jeszcze trudniej.

 

Lesław Mandrela z rybnickiej policji podkreśla, że hejt podlega karze, a wielu młodych ludzi jest nieświadoma konsekwencji jakie na nich czekają:

Lesław Mandrela: Mowa nienawiści, hejt jest zabroniona w Polsce, podlega karze i oczywiście policja nie tylko w Rybniku, ale w całym kraju ściga tego typu czyny. Pamiętajmy też, że jesteśmy w trakcie Europejskiego Roku Przeciwdziałania Mowie Nienawiści, bo jest to temat niezmiernie istotny, dotyka nas wszystkich. To nie jest tylko problem młodzieży, to jest problem wszystkich ludzi, w szczególności w social mediach, w sferze cyfrowej, gdzie powinniśmy zachować pewną kulturę i wstrzemięźliwość.

W konferencji poświęconej hejtowi brali udział również psychologowie:

Radio 90: Dlaczego młodzież ucieka się do hejtu?

Agnieszka Michel: To jest bardzo dobre pytanie, to jest w pewnym stopniu wyrażanie samego siebie. Kiedy wypowiadamy się w ogóle w mediach, kiedy w mediach publikujemy informacje? Publikujemy wtedy kiedy jesteśmy źli, zdesperowani, jest nam niedobrze, coś się stało nie tak jak byśmy chcieli. W tym momencie najprościej jest coś napisać i czekać na interakcje z drugą stroną. Kiedy wszystko jest dobrze, kiedy nam się udaje, wtedy interakcji nie ma, nie mamy takiej potrzeby. bo nie mamy takiego nagromadzenia tych negatywnych emocji, które trzeba z siebie wylać, trzeba gdzieś upłynnić.

A mówiła Agnieszka Michel psycholog biznesu. Konferencji towarzyszył też konkurs plastyczny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj