Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Obchody Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych także w Rybniku

Facebook Twitter

W niedzielę (10.06.) od 15.00 zajęcia i warsztaty w Halo!Rybnik. O szydełkowaniu i robieniu na drutach dla dorosłych opowiedzą przedstawicielki grupy rękodzieła artystycznego miejscowego Uniwersytetu III Wieku, zajęcia dla dzieci poprowadzi Sonia Trojanowska z grupy "Szydełkiem i drutami w Rybniku".

To będą warsztaty dziergania na palcach, do czego potrzebna jest tylko grubsza włóczka i własne dłonie:

Sposób jest bardzo podobny do dawnego robienia na maszynach dziewiarskich, ponieważ te maszyny, posiadały takie ząbki, na które zahaczało się włóczkę, później przez te ząbki przewlekało się nitkę. Zamiast tych ząbków mamy dłonie i palce i te palce służą do zahaczania o nie nitki.

Sonia Trojanowska uczy dziergania na warsztatach dzieci w Chwałęcicach, w ramach stowarzyszenia działań lokalnych:

Bezpłatne warsztaty dla dorosłych i dzieci w Halo!Rybnik połączone będą z wystawą prac wykonanych podczas zajęć rękodzieła artystycznego w Uniwersytecie III Wieku w Rybniku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie happening, podczas którego na rybnickim deptaku dziergać będą członkowie nieformalnej grupy pasjonatów „Szydełkiem i drutami w Rybniku”. Odbędzie się także akcja yarnbombingu – dziedziny sztuki polegającej na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej (najczęściej architektury miejskiej, ale także drzew, kamieni itp.) ręcznie wykonanymi dzianinami.

Program warsztatów:

15.00 – Warsztaty szydełkowania i robienia na drutach dla osób dorosłych.
Zajęcia poprowadzą panie: Renata Goralczyk oraz Adelajda Mazelanik. Obydwie są aktywnymi członkiniami grupy rękodzieła artystycznego Uniwersytetu III Wieku w Rybniku. Podczas warsztatów zapoznają z podstawowymi ściegami oraz zachęcą do samodzielnego wykonania ozdób ( np. serwetek, szalików lub bardziej skomplikowanych wyrobów).

17.00 – Warsztaty dziergania na palcach dla dzieci w wieku 7-12 lat.
Zajęcia poprowadzi pani Sonia Trojanowska z grupy „Szydełkiem i drutami w Rybniku”. Warsztaty dziergania na palcach nie wymagają użycia drutów czy szydełka, potrzebna tylko grubsza włóczka i własne dłonie. Jest to prosty, bezpieczny i szybki sposób zaplatania dzięki któremu powstaje dzianina identyczna do tej wykonywanej na drutach. Dlatego polecana jest szczególnie dzieciom rozpoczynającym swoją przygodę z robótkami. Umiejętność ta wspomaga rozwój sprawności motorycznej.

Na warsztaty obowiązują zapisy: telefonicznie (32 439 22 00), mailowo ([email protected]) lub osobiście w halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20). Ilość miejsc ograniczona!

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych to święto obchodzone w drugą sobotę czerwca i zapoczątkowane w 2005 roku przez Danielle Landes. Obchody tego święta często trwają przez cały tydzień, między drugą sobotą czerwca a jego trzecią niedzielą. W zamyśle ma ono być okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Święto jest wykorzystywane jako okazja do popularyzacji szydełkowania czy robienia na drutach i zaprezentowania opinii publicznej środowiska dziewiarskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj