Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Odblaski mogą uratować życie! Organizatorzy imprezy mają ważną misję. Dziś w Rydułtowach Blaskowisko [FOTO]

Facebook Twitter

Odblaski mogą uratować życie - przekonują dziś (18.09.) w Rydułtowach, gdzie rodzeństwo, którego matka została śmiertelnie potrącona na przejściu dla pieszych, zorganizowało wydarzenie pod nazwą Blaskowisko.

Na boisku od rana do wieczora mnóstwo atrakcji. Prócz koncertów, akcja Motoserce, gdzie motocykliści oddają krew, są policjanci, którzy przypominają jak bezpiecznie poruszać się po drodze, swoje umiejętności prezentują strażacy, jest też specjalny zaciemniony namiot, gdzie można samemu doświadczyć jak ważne jest mieć przy sobie odblaski. Na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z Sylwestrem Pawłowskim ze stowarzyszenia „Świadomy Kierowca”:

Sylwester Pawłowski: Mamy możliwość zobaczyć to, czego nie widać, a co widać być powinno, czyli pieszych na jezdni, na przejściu dla pieszych. (…) Zrobiliśmy w południe środek nocy, stojąc tylko 12 metrów od przejścia można spróbować ocenić, ile tam jest osób. (…) Uświadamiamy, pokazujemy jak nawet proste odblaski potrafią wskazać kierującym gdzie znajdują się piesi na drodze i być bardziej skoncentrowani i zachować szczególną ostrożność.

Niestety większość tej świadomości nie ma

– przyznaje:

Sylwester Pawłowski: Brakuje nam nauki przez doświadczanie. Generalnie mówienie o tym, że coś jest dobre, jeżeli ktoś się nie przekona, nie zbierze osobistych doświadczeń, to tego nie zrozumie.

Radio 90: I to miejsce jest idealne!

Sylwester Pawłowski: Tak, dlatego je właśnie stworzyliśmy, taką ciemnie, taką odblaskownie, w której możemy w ciągu kilku sekund pokazać jak ważne są odblaski i jak różnej jakości są odblaski. (…)

O tym jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przypominała policja. Mówi starsza aspirant Małgorzata Koniarska z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim:

Małgorzata Koniarska: Wciąż jeszcze są osoby, które nie mają świadomości, jak duży wpływ ma odzież odblaskowa na ich bezpieczeństwo. (…) My tutaj uświadamiamy ludzi, że (…) powinni wziąć bezpieczeństwo w swoje ręce korzystając z odzieży z elementami odblaskowymi oraz odblasków, które dostają również od policji. (…) Zwracamy również uwagę, żeby rodzice pilnowali swoich dzieci, żeby nie tracili ich z zasięgu wzroku. (…) Mamy czapeczki odblaskowe, mamy opaski, na które wpisuje się numer telefonu. (…) Przestrzegamy, żeby uważać na dzieci. To może się zdarzyć i w dużym sklepie i przy okazji takiej imprezy. (…) O tym jak się zachować należy rozmawiać już z najmniejszymi dziećmi.

Radio 90 także aktywnie wzięło udział w akcji rozdając odblaski:

Radości z tego, że udało się zorganizować Blaskowisko nie krył Wojciech Śmieja – inicjator wydarzenia, którego matka niespełna rok temu zginęła na przejściu dla pieszych w Rydułtowach:

Wojciech Śmieja: Udało się zaangażować bardzo wielu partnerów, przyjaciół, firm. Jest z nami policja, straż pożarna, Motoserce, jest wiele stron, które się zaangażowały. To jest nasz cel, poprzez zabawę, angażujemy ludzi, żeby przyszli, zobaczyli, ale usłyszeli też o profilaktyce, od policji, jak ważna jest widoczność pieszych.

Dziś (18.09.) do wieczora czekają na was koncerty, szczegóły tutaj:

Zobacz zdjęcia z Blaskowiska:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj