Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ograniczmy pomoc rzeczową! Mamy komunikat po polsku i po ukraińsku

Facebook Twitter

"Stowarzyszenie 17-tka", które prowadzi w Rybniku projekt 28.dzielnica apeluje o ograniczenie pomocy rzeczowej. "Ta życzliwość przerosła nasze oczekiwania, mamy wszystkiego pod dostatkiem"- mówi Radiu 90 szef "17-tki" Mariusz Wiśniewski.

Mariusz Wiśniewski: Ilość rzeczy, którą udało nam się zgromadzić jest tak gigantyczna, że nawet fala kilkuset czy nawet tysiąca osób przybywających do Rybnika, będzie zabezpieczona. Na dzisiaj serdecznie proszę, by ten odruch serca, który powoduje, że ludzie mają ogromną chęć wsparcia Ukraińców, przenieść na wsparcie finansowe. Tutaj również apeluję, by te środki finansowe kierować na oficjalne konta bankowe wskazane przez polski rząd. Wśród tych kont można wybierać: można wspierać ukraińską armię, czy wpłać środki na gromadzenie pomocy humanitarnej.

Do Rybnika dojeżdżają obecnie Ukraińcy, którzy mają tu rodziny czy przyjaciół. Osób, które przyjechały bez konkretnego adresu, jest na razie około 100. Mariusz Wiśniewski zwraca uwagę, że baza miejsc dla takich przybyszów, jest koordynowana przez Urząd Miasta, to tam należy zgłosić, że ktoś w potrzebie przyjeżdża:

Mariusz Wiśniewski: Na to przyjęcie gości trzeba się przygotować, jeżeli czeka hotel, w którym jest ograniczona teraz ilość pracowników, i nagle trafi tam setka osób, to najzwyczajniej w swiecie będzie istniał problemy, by te osoby rozmieścić, zaopiekować się nimi i nakarmić.

Takie sytuacje zawsze muszą być zgłoszone Urzędowi Miasta czy stowarzyszeniu „17-tka”.

Mariusz Wiśniewski, szef „Stowarzyszenia 17-tka” z Rybnika

Przy Kraszewskiego w Rybniku w 28.dzielnicy działa całodobowy punkt pomocowy. Nadal przyjmowane są deklaracje osób, które oferują mieszkańcom Ukrainy lokum:

Mariusz Wiśniewski: W dalszym ciągu czekamy na osoby, które deklarują chęć przyjęcia Ukraińców. Ja tylko proszę, aby to przemyśleć, bardzo poważnie. My nie zapraszamy gości na tydzień, dwa, musimy się liczyć z tym, że będziemy pełnić rolę gospodarza przez wiele miesięcy. Oby jak najkrócej. To „oby” mówię, ze względu na dobro osób, które gościmy, bo wierzę głęboko, że będą mogły wrócić do swojej ojczyzny…

To samo w języku ukraińskim, przekazuje Alla Brożyna, animator kulturowy „Stowarzyszenia 17-tka”, posłuchajcie:

Alla Brożyna zwraca uwagę osobom, które przyjechały do regionu z Ukrainy na kursy językowe, jakie prowadzone są w ramach projektu 28. dzielnica:

Kontakt do 28. dzielnicy:

Link do strony pomocy dla Ukrainy, jaką prowadzą polskie władze: pomagamukrainie.gov.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj