Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogrzewalnia w Raciborzu? Najwcześniej pod koniec lutego

Facebook Twitter

W Raciborzu nie zdążyli na czas wybudować ogrzewalni dla bezdomnych, jak ustaliło Radio 90, jeżeli zostanie uruchomiona to dopiero pod koniec lutego.

fot. pixabay.com

Ogrzewalnia dla 15 bezdomnych miała być gotowa 20 grudnia. Niestety kontener przy ulicy Wiejskiej cały czas nie jest gotowy na przyjęcie osób. Co dalej? Arkadiusz Żabka pytał Iwoną Trzeciakowską naczelniczkę wydziału spraw społecznych w raciborskim Urzędzie Miasta:

Wszystko jest w trakcie, jak się uda im wcześniej, jesteśmy z nimi w kontakcie. Nie mogę odpowiedzieć kiedy to będzie. Zima jest ciepła, trzymam kciuki za pogodę.
Radio 90: Też trzymamy kciuki za pogodę, ale otwieranie ogrzewalni pod koniec lutego ma średni sens…
Też się z panem zgadzam, ale nie mam na to wpływu, ubolewam, ale są rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Dlaczego nie udało się zgodnie z planem w grudniu otworzyć ogrzewalni dla bezdomnych?

Pierwszy przetarg na budowę ogrzewalni ogłosiliśmy w sierpniu, 5 września minął termin składania ofert i żadna oferta nie wpłynęła. W związku z czym musieliśmy ogłosić kolejny przetarg, wyłoniliśmy wykonawcę, wykonawca miał czas do 20 grudnia na realizację zadania. Nie dotrzymał terminów, w związku z czym są mu naliczane kary umowne. Fizycznie nie ma kontenera, nie ma ogrzewalni wybudowanej.

– mówi Lucyna Siwek, rzeczniczka Urzędu Miasta w Raciborzu.

W Raciborzu bezdomni mogą znaleźć pomoc w schronisku. Czeka tam 45 miejsc dla mężczyzn i 5 dla kobiet.

Na Śląsku od 1 listopada 2019, kolejny już rok, działa infolinia dla bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje o pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia obsługiwana jest całodobowo przez służbę dyżurną Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Działać będzie do końca marca, przez cały sezon zimowy, można tam zgłosić chęć pomocy, ale też dowiedzieć się o wolnych miejscach w ogrzewalniach czy noclegowniach. W całym województwie takich punktów dla bezdomnych jest ponad 150.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj