Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opłaty cmentarne trafiały do kieszeni pracownicy Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego. Sprawa jest w prokuraturze

Facebook Twitter

Zamiast do kasy, opłaty cmentarne trafiały do kieszeni pracownicy Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego. Sprawa jest w prokuraturze. Nieprawidłowości zostały ujawnione w trakcie rutynowego sprawdzania jednego z cmentarzy, jakim zarządza jastrzębska jednostka. Pracownik zauważył nowy pomnik, a z systemu wynikało, że nie została za niego uiszczona opłata.

Marek Krakowski: Po przeprowadzeniu rozmowy z dysponentem grobu okazało się, że faktura jednak została wystawiona, a opłata została wniesiona. Jak okazało się po dalszych czynnościach kontrolnych, faktura przez pracownicę zakładu została usunięta i nie ujawniona w raporcie kasowym, a pieniądze zostały przywłaszczone, to kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tej chwili czynności kontrolne trwają, takich przypadków jest znacznie więcej

– mówi dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego. Pracująca od dwóch lat na stanowisku kasjerki kobieta została zwolniona dyscyplinarnie. Toczy się przeciwko niej postępowanie prokuratorskie. A dyrektor Krakowski wyjaśnia na czym polegała jej praca:

Marek Krakowski: Chodzi generalnie o to, że w przypadku pobierania opłat za procedury cmentarne, procedura wygląda w ten sposób, że klient zgłasza się do biura, informuje co go interesuje, w tym momencie powinien być wystawiony paragon, kiedy klient sobie życzy fakturę to paragon jest wpinany w naszą kopię, a klient otrzymuje fakturę. Gdyby sytuacja była taka, że klient upomniał by się o paragon, to do takich sytuacji by nie doszło, ponieważ w tym momencie pracownica musiałaby nabić paragon.

Opłatę wnosi się np. w momencie kiedy chcemy postawić pomnik albo uiścić opłatę 20-letnią za użycie grobu. Była już pracownica Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego przyznała się do części zarzucanych jej czynów i zwróciła przywłaszczone pieniądze.

Marek Krakowski: Nie jest to sytuacja przyjemna, ten czynnik ludzki zawsze jest takim najsłabszym elementem systemu. Tyle jest w tym wszystkim dobrego, że jednak te pieniądze zostały zwrócone, także wszyscy klienci, którzy wnieśli te opłaty, nie powinni się martwić. Oczywiście sytuacja będzie musiała być wyjaśniona, wniesione opłaty będą musiały być przypisane do poszczególnych klientów, ale jeszcze raz powiem o tym, że tutaj nie należy się martwić, sprawa na pewno zostanie wyjaśniona, jeśli ktoś faktycznie tą opłatę wniósł to zostanie ona odpowiednio zaksięgowana i uznana.

Jastrzębski Zakład Komunalny zarządza w sumie trzema cmentarzami: przy Okrzei jest około 12 tysięcy grobów, na Przyjaźni ponad 500, w Szerokiej jest 200 grobów.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj