Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: podobóz Charlottegrube. Skąd się wzięła ulica Ofiar Terroru w Rydułtowach? [PODCAST]

Facebook Twitter

“129 dni - podobóz Charlottegrube”. To tytuł publikacji, którą przygotowała Katarzyna Chwałek -Bednarczyk, to reżyserka teatralna, animatorka kultury, dyrektorka Rydułtowskiego Centrum Kultury. Skąd zainteresowanie trudną historią Rydułtów. Posłuchaj Opowieści o regionie.

Opowieści o regionie: podobóz Charlottegrube

Do Rydułtów sprowadzono tysiące ludzi w czasie niemieckiej okupacji do przymusowej i niewolniczej pracy. Na ulicy Ofiar Terroru stoi skromny pomnik upamiętniający gehennę więźniów oświęcimskich, robotników przymusowych i jeńców. Po zabudowaniach 5 obozów na terenie miasta nie pozostał prawie żaden ślad. Książka ma zachować pamięć o tych wydarzeniach.

Katarzyna Chwałek -Bednarczyk: Zainteresowanie tematem wynikło z mojej działalności teatralnej i z tego, że kilkanaście lat temu przeprowadziłam się do Rydułtów z Rybnika. Po 9 latach mieszkania w Rydułtowach, gdzie główną rydułtowską ulicą jest ulica Ofiar Terroru, nagle dowiedziałam się, że w Rydułtowy mieścił się obóz koncentracyjny, filia obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau i jakież moje było zdziwienie, że ten obóz nie był jeden, tylko tych obozów było pięć.

Katarzyna Chwałek -Bednarczyk

Opowieści o regionie: podobóz Charlottegrube

Katarzyna Chwałek -Bednarczyk: Postanowiłam zrobić spektakl, który miał premierę w 2017 roku. Przyszło nawet te 300 osób na premierę, pewnie drugie tyle dowiedziało się o tym z mediów albo od znajomych. I temat znowu umilkł. Ja oczywiście Ameryki nie odkryłam, nie jestem ani pierwszą, ani pewnie nie ostatnią osobą, która przywraca pamięć o tym miejscu… wiem, że już teraz powstaje praca magisterska na temat tego obozu. Natomiast na te 6 lat temat umilkł i nic się nie działo wokół tego. Chciałam, żeby ten spektakl był takim kamyczkiem, który spowoduje lawinę. Niestety nie spowodował lawiny. I przy okazji kolejnego projektu, gdzie chcieliśmy kolejny raz pokazać spektakl, wpadło nam do głowy, że może warto by wydać jakąś publikację. No i tak powstała publikacja.

Rydułtowy, ul. Ofiar Terroru

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj