Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku otwiera się Galeria Sztuki Rzeczna, wokół powstanie park rzeźby

Facebook Twitter

Galeria Sztuki Rzeczna otwiera się w Rybniku już w najbliższą sobotę, 9 marca. Już wiemy, że miasto ma pomysł na rozwój tego miejsca. Wokół galerii ma powstać "park rzeźby".

Galeria Sztuki Rzeczna
Kierowniczka galerii Rzeczna w Rybniku Nina Giba obok rzeźb Adolfa Ryszki

W Rybniku otwiera się Galeria Sztuki Rzeczna. Będzie to miejsce gdzie będzie można podziwiać prace wyjątkowych artystów, ale również przestrzeń do edukacji artystycznej. Rybnik zasługuje na Galerię Sztuki – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: W Rybniku sztuka wysoka jest dostępna, nie trzeba jechać do dużych galerii w miastach europejskich czy wojewódzkich. Chcemy pokazywać, że stolica Subregionu Zachodniego ma takie przestrzenie, gdzie może się każda wystawa pokazać, ta która była w Łodzie, Warszawie czy Krakowie. Rybnik po prostu zasługuje na takie miejsce, które byłoby wyróżnikiem, taką przestrzenią, która sięga poziomu europejskiego, światowego.

Radio 90: Dzisiaj padła zapowiedź budowy „parku rzeźby”

Piotr Kuczera: Pomiędzy TBS-em ,a dzisiejszym pawilonem sztuki chcemy stworzyć miejsce do plenerów artystycznych, miejsce do tego, aby pokazywać rzeźbę na zewnątrz.

 

Galeria Sztuki Rzeczna pokaże prace cenionych artystów

Pierwszą rzeźbą jaka stanie w parku będzie praca nieżyjącego rybniczanina Adolfa Ryszki. Jego prace zresztą obok fotografii Chrisa Niedentala jednego z najwybitniejszych fotoreporterów, będą od soboty prezentowane w Galerii Sztuki Rzeczna. Będziemy tu prezentować prace cenionych artystów – zapowiada Nina Giba kierowniczka placówki:

Nina Giba: Będziemy starali się dostarczać rzetelną edukację wizualną opartą na najlepszych przykładach z polskiego malarstwa, fotografii i rzeźby. Nie da się tego robić w oparciu o jakieś przypadkowe wystawy, dlatego postaramy się o współpracę instytucjonalną z dużymi partnerami – takimi jak Dom Spotkań z Historią, czy Centrum Rzeźby Polskiej. Jesteśmy w trakcie zawierania szerokich partnerstw z uczelniami artystycznymi w całej Polsce, jesteśmy też otwarci  na to, żeby pokazywać wystawy dyp0lomowe osób studenckich z uczelni artystycznych, ale co do zasady będziemy starali się opierać nasz program artystyczny na uznanych autorytetach w danych dyscyplinach sztuki.

Środowisko artystyczne domagało się stworzenia takiego miejsca

Galeria działa w ramach Teatru Ziemi Rybnickiej, jego dyrektor Michał Wojaczek nie ukrywa że środowisko artystyczne już od wielu lat potrzebuje takiego miejsca:

Michał Wojaczek: Pomysły rodziły się już od kilkudziesięciu lat, wiem, że często urząd miasta spotykał się też z rybnickimi artystami, którzy mówili, że to środowisko – bardzo bogate – zasługuje na to, żeby powstała taka galeria, żeby sztuki wizualne stały na równi z sztuką muzyczną, czy sztuką teatralną, bo  pod względem muzyki czy teatru jesteśmy w bardzo dobrym miejscu, a ta galeria spowoduje to, że sztuki wizualne naprawdę będą o wiele lepiej wyeksponowane. Rybniczanie i goście z zewnątrz będą bardzo chętnie odwiedzać to miejsce.

Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej

Oficjalne otwarcie Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku w najbliższą sobotę (09.03.)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024