Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pacjent ciężko chory ma wrócić do domu, a rodzina nie chce. Co dalej?

Facebook Twitter

Strach i lęk, ale często brak informacji o możliwości uzyskania pomocy towarzyszy rodzinom ciężko chorych pacjentów, którzy powinni opuścić szpital i kontynuować leczenie w domu. Zdarza się, że bliscy odmawiają odebrania pacjenta z lecznicy, twierdzą że nie są w stanie zapewnić mu opieki. Dlatego w Radiu 90 podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia, kiedy musimy zająć się chorym członkiem naszej rodziny.

fot. maxlkt \ pixabay.com

Ta pomoc tak naprawdę jest u naszego lekarza rodzinnego. Kiedy mamy taką osobę obłożnie chorą i ona by wymagała opieki, możemy poprosić naszego lekarza rodzinnego o wystawienie skierowania na objęcie tzw. długoterminową opieką pielęgniarską w warunkach domowych. Nie jest tak, że jest to z dnia na dzień, czasem trzeba poczekać. Tych firm które świadczą te usługi, zaznaczmy to jest na NFZ, jest na terenie województwa śląskiego bardzo wiele. Daje nam to, że wykwalifikowany personel przychodzi kilka razy w tygodniu. Pielęgniarki środowiskowe, które u każdego lekarza pracują, doskonale znają te adresy i pomogą nam przekierować. W razie jakichkolwiek wątpliwości można zajrzeć na stronę NFZ i to znaleźć

-podpowiada Michał Ekkert, prezes szpitala w Knurowie.

Można też zwrócić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej:

Prosimy o tzw. wywiad środowiskowy, polega on na tym, że pracownik socjalny odwiedza pacjenta, stwierdza czy rzeczywiście mamy problem z zapewnieniem opieki, czy ten pacjent takiej opieki potrzebuje. Tam jest niewielka odpłatność, ale ten pracownik socjalny prawie codziennie może nam pomóc od prostych czynności pielęgnacyjnych, kogoś przebrać wykąpać, umyć włosy, po takie rzeczy jak posprzątać mieszkanie, umyć okna, pójść do apteki, wypić lekarstwa. To jest drugi taki kierunek pomocy.

Opiekę paliatywną oferują hospicja stacjonarne i domowe…

Czyli lekarze anestezjolodzy i nie tylko wyspecjalizowani w opiece długoterminowej, ale przede wszystkim z walką z ogromnym bólem przychodzą. To są często pacjenci, którzy wymagają stałych kroplówek, żywienia pozajelitowego i tam oprócz lekarzy przychodzą pielęgniarki. Te świadczenia mogą się również odbywać w domu, one są również na NFZ. Takie skierowanie wystawia nam również lekarz rodzinny.

Po godzinie 18.00, w weekendy i święta pomoc lekarską i pielęgniarską można uzyskać w punktach ambulatoryjnej i świątecznej opieki medycznej. Gdzie najbliżej? Można sprawdzić na stronie śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj