Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pawłowicom zaproponowano udziały w szpitalu w Pszczynie

Facebook Twitter

Czy gmina Pawłowice stanie się współwłaścicielem szpitala w Pszczynie? Nad propozycją złożoną przez powiat pszczyński muszą teraz zastanowić się radni. We wtorek (01.12.) będą dyskutować na ten temat na posiedzeniu połączonych komisji. Trzeba bowiem rozważyć wszystkie za i przeciw.

fot. www.szpital.pszczyna.pl

Powiat pszczyński chciałby utworzyć spółkę samorządową, której udziałowcami miałyby być poszczególne gminy. To pomysł na poprawę sytuacji finansowej lecznicy. Powiat deklaruje swój udział w wysokości 40%, miasto Pszczyna – 20%, a pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego, w tym Suszec i Pawłowice, ale też Czechowice-Dziedzice i Bestwina z powiatu bielskiego miałyby objąć pozostałe 40% udziałów.Radni podejmując decyzję muszą pamiętać, że dla gminy udziały w jakiejkolwiek spółce to dodatkowe środki finansowe, pod warunkiem, że spółka przynosi dochód, jednak straty trzeba pokrywać z budżetu gminy.

Szpital w Pszczynie jest placówką niedofinansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tylko w ubiegłym roku straty wyniosły ok. 3 mln zł, a w 2018 roku – 5 mln. Warto dodać, że mieszkańcy Pawłowic rzadko leczą się w Pszczynie, w ubiegłym roku na ok. 4 tys. pacjentów tylko 27 było z tej gminy, a w 2020 – 30 chorych pochodziło z Pawłowic. Zwykle wybierają oni lecznice w Jastrzębiu, Cieszynie i Żorach.

Radni mają czas na podjęcie decyzji, mogą wrócić do tematu nawet po Nowym Roku. Dodajmy, że niezależnie od tego gmina i tak wspiera pszczyński szpital finansowo, udzielając dotacji, tak jak w ubiegłym roku kiedy przekazano 30 tysięcy złotych na zakup potrzebnego sprzętu medycznego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj