Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piesi i rowerzyści. To szczególnie na nich dziś (31.07.) patrzy policja

Facebook Twitter

Na drogach od rana akcja NURD czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze zwrócają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników rowerów i pieszych.

Najbardziej na niebezpieczeństwo jest narażona ta druga grupa. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych, to dane z całego kraju. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa, zwłaszcza na przejściach dla pieszych.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
-omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj