StartWiadomości Wiadomości dnia

Po co zainstalowano kasowniki, skoro komunikacja jest darmowa?

Mówi doradca prezydenta Żor do spraw Infrastruktury, Bronisław Jacek Pruchnicki.

To wynik umowy, jaką MZK podpisało na dofinansowanie całego systemu informacji pasażerskiej, między innymi na GPS-y, na tablice na przystankach i między innymi także kasowniki. Jest to dotacja unijna, ta umowa była podpisana w 2012 roku, a idea bezpłatnej komunikacji zrodziła się w 2013 roku. Tak więc ta umowa została podpisana wcześniej, zanim powstała bezpłatna komunikacja, a teraz jest realizowana przez MZK.

Czy nie można było odstąpić od tej części umowy i zrezygnować z montowania niepotrzebnych w tych pojazdach kasowników?

Rozmawiałem o tej sprawie ponad miesiąc temu z MZK, twierdzą, że nie da się w tej chwili nic zmienić. Ba, nawet jeśli chodzi o teren Żor, to tu było przewidzianych pięć kasowników na autobus, a są montowane po trzy, w związku z tym mają kłopot co z tym zrobić. Przynajmniej do zamknięcia tego projektu, te kasowniki muszą być. Natomiast my nie będziemy tych kasowników używać, bo nawet jeśli chodzi o możliwość liczenia pasażerów, to trudno by było w bezpłatnej komunikacji zmusić kogoś, żeby nabył kartę, odbił ją przy wsiadaniu do autobusu i tak dalej. Tak więc siłą rzeczy one nie będą używane. 

Bronisław Jacek Pruchnicki podkreśla także, że pojawiające się w związku z montażem kasowników informacje, że za przejazd autobusem komunikacji miejskiej w Żorach znów będzie trzeba płacić, są nieprawdziwe. Jak mówi – jeździć będzie można…

Oczywiście dalej za darmo, jeśli ktoś takie plotki rozsiewa, to są to kompletne bzdury. Dementuję wszystkie te wiadomości, które krążą po Żorach, że będą wprowadzone opłaty. Opłat w bezpłatnej komunikacji nie będzie. 

Tematem zajmował się Robert Krzyżaniak.

Zostaw komentarz