Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po co zainstalowano kasowniki, skoro komunikacja jest darmowa?

Facebook Twitter

W autobusach komunikacji miejskiej w Żorach pojawiły się kasowniki. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że za przejazdy autobusami w tym mieście pasażerowie nie płacą. Skąd zatem pomysł, by montować w nich kasowniki, komu i czemu miałyby służyć?

Mówi doradca prezydenta Żor do spraw Infrastruktury, Bronisław Jacek Pruchnicki.

To wynik umowy, jaką MZK podpisało na dofinansowanie całego systemu informacji pasażerskiej, między innymi na GPS-y, na tablice na przystankach i między innymi także kasowniki. Jest to dotacja unijna, ta umowa była podpisana w 2012 roku, a idea bezpłatnej komunikacji zrodziła się w 2013 roku. Tak więc ta umowa została podpisana wcześniej, zanim powstała bezpłatna komunikacja, a teraz jest realizowana przez MZK.

Czy nie można było odstąpić od tej części umowy i zrezygnować z montowania niepotrzebnych w tych pojazdach kasowników?

Rozmawiałem o tej sprawie ponad miesiąc temu z MZK, twierdzą, że nie da się w tej chwili nic zmienić. Ba, nawet jeśli chodzi o teren Żor, to tu było przewidzianych pięć kasowników na autobus, a są montowane po trzy, w związku z tym mają kłopot co z tym zrobić. Przynajmniej do zamknięcia tego projektu, te kasowniki muszą być. Natomiast my nie będziemy tych kasowników używać, bo nawet jeśli chodzi o możliwość liczenia pasażerów, to trudno by było w bezpłatnej komunikacji zmusić kogoś, żeby nabył kartę, odbił ją przy wsiadaniu do autobusu i tak dalej. Tak więc siłą rzeczy one nie będą używane. 

Bronisław Jacek Pruchnicki podkreśla także, że pojawiające się w związku z montażem kasowników informacje, że za przejazd autobusem komunikacji miejskiej w Żorach znów będzie trzeba płacić, są nieprawdziwe. Jak mówi – jeździć będzie można…

Oczywiście dalej za darmo, jeśli ktoś takie plotki rozsiewa, to są to kompletne bzdury. Dementuję wszystkie te wiadomości, które krążą po Żorach, że będą wprowadzone opłaty. Opłat w bezpłatnej komunikacji nie będzie. 

Tematem zajmował się Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj