Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podleśny: „Sprzedaliśmy do tej pory 16 mieszkańcom 26 ton węgla”

Facebook Twitter

170 osób w Radlinie jest zainteresowanych zakupem węgla, którego sprzedażą ma zająć się miasto. "Sprzedaliśmy do tej pory 16 mieszkańcom 26 ton węgla" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny.

Zbigniew Podleśny zastępca burmistrza Radlina

Do urzędu zgłosiło się ponad 170 osób chcących kupić opał w preferencyjnej cenie. Każdy z nich ma prawo do zakupu 1,5 tony węgla:

Zbigniew Podleśny: Od kilku dni już fizycznie węgiel jest na składzie. Mieszkańcy otrzymują informacje o możliwości zapłaty, odbioru faktury a skład kontaktuje się, ustalając z mieszkaniem indywidualnie termin, godzinę odbioru węgla. Oczywiście w podziale na te sortymenty, które udało nam się pozyskać, czyli ekogroszek, tu akurat z Chwałowic i węgiel kostka, niestety nie udało nam się pozyskać orzecha, z kopalni Marcel.

Radio 90: Ile osób już kupiło?

Zbigniew Podleśny: Mamy złożonych 170 wniosków natomiast wydaliśmy ponad 26 ton. Od dzisiaj ruszamy ze sprzedażą kostki. Te 26 ton to był ekogroszek i to 16 osób go pobrało.

W Radlinie tona węgla kosztuje 1600 złotych, do tego dochodzą koszty transportu. Zgodnie z przepisami każdy ma prawo do zakupu 3 ton węgla po preferencyjnej cenie. Półtorej w tym półtora w przyszłym roku. Miasto jak większość samorządów przystąpiła do rządowego pomysłu sprzedaży mieszkańcom węgla po preferencyjnych cenach:

Zbigniew Podleśny: Czy przystąpić do programu nie mieliśmy wątpliwości zbyt długo, były na początku, ponieważ nie do końca jasna do nas była idea przepuszczenia tej sprzedaży przez samorządy. Czyli pośredniczenie w sprzedaży, w naszej opinii, to jest idealne zajęcia dla biznesu, dla przemysłu, mniej dla administracji. Wytłumaczyliśmy to sobie w ten sposób, że skoro może to być jakiś sposób na uspokojenie ceny na rynku węgla i ma to być coś, co pomoże mieszkańcom, żeby tę minimalną ilość węgla nabyć, po rozsądne jeszcze cenie, to musimy to zrobić.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z zastępcą burmistrza Radlina Zbigniewem Podleśnym do zobaczenia na radio90.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024