Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podróżnicze Andrzejki

Facebook Twitter

Na podróż po Indonezji zaprasza Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA z Żor. Po cyklu warsztatów, na finał, wyjątkowe spotkanie dla całych rodzin. To będzie podsumowanie 3. Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE.

Indonezja to kraj składający się z kilkunastu tysięcy wysp o niezwykłej różnorodności kulturowej. Najpopularniejsze z nich to Jawa, Bali, Sumatra i Wyspy Flores. Podczas Andrzejek będzie można wybrać się w niesamowitą podróż w miejsca, gdzie do dnia dzisiejszego przetrwała wielowiekowa tradycja.

W sobotę (29.11.) w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach zaplanowano trzy bloki zajęć:

 • od 15.00 do 17.00 przygotowano propozycję dla dzieci i dorosłych na szereg rodzinnych warsztatów. Dzieci będą mogły odbyć swoją podróż na Bali uczestnicząc w warsztatach tanecznych, muzycznych, teatralnych i artystycznych, które przeprowadzą znawcy kultury indonezyjskiej. Warto zabrać aparat fotograficzny, by uwiecznić swoją pociechę w indonezyjskim stroju.
 • o 17.00 na dużej sali MOK-u rozpoczną się prezentacje multimedialne (dzieci można będzie pozostawić na Indonezyjskiej Wyspie Kwiatów, by kontynuowały zabawę). O życiu z bogami i demonami opowie mieszkająca przez 2 lata w Indonezji Renata Lesner. Dowiemy się dlaczego nastolatkowie na Bali piłują zęby, a dzieci nie mogą dotykać ziemi. Z kolei Anna Jaklewicz – podróżniczka i autorka książek – przybliży temat piątej płci, pośmiertnego życia Toradżów i innych tajemnic Sulawesi.

Po prezentacjach odbędzie się finał konkursu geograficznego „O Indonezji – Opinie gimnazjalistów”.

 • trzecia część Andrzejek to niesamowita wieczorna uczta muzyczna, taneczna i artystyczna. W rytmach tradycyjnej muzyki indonezyjskiej w wykonaniu Warszawskiej Grupy Gamelanowej pokaz tańca wykona Jadwiga Możdżer (aktorka i tancerka) oraz zespół Sendratari Damai.W trakcie imprezy dostępne będą stoiska z wyrobami etnicznymi i artystycznymi w formie Jarmarków Kontynentów, a także będzie działać „opiniowa” kawiarenka Janeczki. Miłośników pięknych zdjęć zapraszamy na wystawę fotograficzną „Piękno Wysp Flores” Leonardusa Nyomana. Planowane są też konkursy z nagrodami.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny!

PROGRAM PODRÓŻNICZYCH ANDRZEJEK PO INDONEZJI

BLOK RODZINNY – 29.XI , od 15.00-17.00, MOK ŻORY

 • warsztaty taneczne  DZIECI Z WYSPY KWIATÓW – prowadzenie Jadwiga Możdżer z zespołem SENDRATARI DAMAI
 • warsztaty GAMEALANOWE – Muzyka gamelanu (tradycyjnej orkiestry jawajskiej) – prowadzenie Warszawska Grupa Gamelanowa
 • malowanie twarzy w INDONEZYJSKIE WZORY
 • tworzenie kukiełek indonezyjskich KOLOROWE WAYANGI
 • zabawa w TEATR CIENIA
 • przymiarki INDONEZYJSKICH STROJÓW
 • KONKURSY DLA DZIECI

FESTIWALOWY FINAŁ  – 29.XI, 17.00-21.00, MOK ŻORY

 • 17.00-18.00 – prezentacja Renaty Lesner – ŻYCIE Z BOGAMI I DEMONAMI… CZYLI OPOWIEŚĆ O TYM DLACZEGO NASTOLATKOWIE NA BALI PIŁUJĄ ZĘBY, A DZIECI NIE MOGĄ DOTYKAĆ ZIEMI
 • 18.00-19.00 – prezentacja Anny Jaklewicz – PIĄTA PŁEĆ, POŚMIERTNE ŻYCIE TORADŻÓW I INNE TAJEMNICE INDONEZYJSKIEJ WYSPY SULAWESI
 • 19.00-19.15 Finał konkursu geograficznego – O INDONEZJI – OPINIE GIMNAZJALISTÓW
 • 19.30-21.00 KONCERT TRADYCYJNEJ MUZYKI I TAŃCA INDONEZYJSKIEGO W WYKONANIU: WARSZAWSKIEJ GRUPY GAMELANOWEJ, JADWIGI MOŻDŻER oraz zespołu SENDRATARI DAMAI

ZAKOŃCZENIE: wyniki konkursu dla uczestników

GOŚCIE III ŻORSKIEGO FETIWALU PODRÓŻY I NAUKI OPINIE

Renata Lesner – ukończyła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek: etnologia) i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (kierunek: teoria tańca). W ramach stypendiów Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Indonezji studiowała w Sekolah Tinggi Seni Indonesia (kierunek: taniec i muzyka tradycyjna wyspy Jawy) i w Universitas Sebelas Maret w Surakarcie (kierunek: bahasa Indonesia) oraz w Universitas Pendidikan Genesha w Singaraji (kierunek: bahasa Indonesia; kultura Bali). Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół współczesnej Nusantary, przeobrażeń tradycji tanecznych Indonezji, polityki kulturowej krajów Nusantary oraz turystyki kulturowej Jawy i Bali. Efekty badań przedstawia między innymi w ramach różnych zajęć na kilku kierunkach UMK, w tym na studiach wschodnich oraz na Toruńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Uniwersytecie Dziecięcym w Toruniu.

Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka, z wykształcenia archeolog. W podróży od piętnastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii i Indonezji, w której spędziła łącznie półtora roku na studiowaniu batiku i realizacji projektu ‘Piąta płeć’ nagrodzonego przez National Geographic Traveler podczas VII edycji Travelerów. Jej debiutancka książka ‘Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta’ była nominowana do nagrody Czwarty Żywioł w kategorii ‘Najlepsza podróżnicza książka 2013’ XI edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.

Warszawska Grupa Gamelanowa – jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym tradycyjną muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Muzyka gamelanu (tradycyjnej orkiestry jawajskiej) towarzyszy Indonezyjczykom w każdej niemal dziedzinie życia. Instrumenty, na których gra WGG zostały sprowadzone przez Ambasadę Republiki Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat także studiując na wydziałach tradycyjnej muzyki gamelanowej na Jawie. Warsaw Gamelan Group ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane od wielu lat na dworach, w teatrach i podczas różnego rodzaju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów.

Jadwiga Możdżer – aktorka, tancerka, choreograf – ukończyła klasę fortepianu, fletu poprzecznego i rytmikę w Liceum Muzycznym w Gdańsku, Państwową Wyższą Szkole Teatralną we Wrocławiu oraz Podyplomowe Studium Reżyserii Teatrów dla Dzieci i Młodzieży przy tejże uczelni. Studiowała w największej Akademii Sztuki Indonezyjskiej tradycyjny taniec, choreografię, charakteryzację tradycyjną i historię kostiumu. Jest autorką kolekcji masek, określonych w Indonezji mianem „Nowej Ery Maski Jawajskiej”. Współpracuje z artystami, dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i animatorami zespołów artystycznych wielu krajów. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Globalnej Wioski Twórczości Dziecięcej” – mostu międzyszkolnego Polski i Indonezji. Kochająca i kochana przez dzieci. Otrzymała nagrodę Centrum Edukacji Dziecięcej Indonezji „Yogya Kids Award – an inspiration for our teachers 2003”. Inicjatorka działań charytatywnych na rzecz dzieci indonezyjskich – ofiar tsunami.

Sendratari Damai – zespół teatru i tańca pod kierunkiem choreograficznym Jadwigi Możdżer wykonuje tradycyjny taniec z różnych części Indonezji w szczególności z Wyspy Jawy, Bali oraz Wysp Flores.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj