Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Podwyżki opłat za wywóz śmieci. Rybnik dopiero się szykuje

Facebook Twitter

Rybnik szykuje się do podwyżki opłat za odbiór śmieci. Ta ma wynieść 100 %, z 11 do 22 złotych za segregowane odpady. To podobnie jak w Wodzisławiu, tam także drastycznie podniesiono stawki.

fot. L.Tyl/ rybnik.eu

Obecnie Rybnik przygotowuje się do nowego przetargu, stawki mają wzrosnąć od przyszłego roku– mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Wszystko wskazuje na to, że stawka w Rybniku wzrośnie o 100%. Z czego wynikają tak wysokie stawki? Po pierwsze ze zmiany dotyczącej kosztów pracowniczych,  jest to wzrost o 12,5% na kosztach związanych z podniesieniem płacy minimalnej. Jeżeli chodzi o tzw. opłatę marszałkowską, która ma bezpośredni wpływ na zagospodarowanie odpadów, to to jest wzrost cen o 263 %. To jest opłata związana ze składowaniem odpadów. I trzecia składowa to wzrost cen energii, szacowany między 50- 60 %.

Od stycznia w Rybniku odbierane będą także odpady kuchenne. Częstotliwość wywozu również ma się zmienić – dodaje Agnieszka Skupień:

Jeżeli chodzi o częstotliwość odbioru odpadów, to w nowym przetargu zakładamy, że odpady bio i – uwaga to jest nowość- odpady bio czyli tzw. odpady kuchenne i odpady zmieszane będą odbierane co dwa tygodnie w okresie od kwietnia do października i co trzy tygodnie w okresie od listopada do marca. Jeżeli chodzi o odpady zbierane selektywnie- szkło, papier, tworzywa sztuczne- co trzy tygodnie przez cały rok.

Nowe stawki obowiązywać mają w 2020 roku. Niewykluczone, że w kolejnych latach czekać rybniczan będą kolejne podwyżki.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj