Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

VAT na żywność wzrasta do 5%. Tańszy będzie za to manicure i pedicure

Facebook Twitter

Powrót VAT na żywność i obniżka na usługi kosmetyczne - co się zmienia?

VAT na żywność
Fot. pixabay.com

Vat na żywność w górę

Od początku kwietnia konsumentów czekają znaczące zmiany w zakresie opodatkowania VAT. Po kilku miesiącach zerowej stawki VAT na produkty żywnościowe, w tym m.in. mięso, ryby, mleko, warzywa, owoce, oraz orzechy, stawka ta wzrośnie do 5%. Zmiana ta dotyczy również tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, zboża i jego przetworów, w tym pieczywa, a także produktów dla dzieci, wody pitnej i wybranych napojów.

Decyzja ta była spodziewana, jednak nie brakuje obaw, jak wpłynie ona na portfele Polaków. Resort finansów szacuje, że utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność przez pierwszy kwartał roku kosztowałoby budżet państwa niemal 2,75 mld zł. Z kolei Narodowy Bank Polski ostrzega, że powrót do stawki 5% może przyczynić się do wzrostu inflacji o 0,9 punktu procentowego, zakładając, że cały wzrost zostanie przeniesiony na konsumentów.

Tymczasem od 1 kwietnia obowiązuje obniżka stawki VAT z 23% do 8% na usługi kosmetyczne, w tym manicure, pedicure oraz inne usługi związane z pielęgnacją ciała. To spełnienie jednej z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Obniżka ta ma kosztować budżet około 130 mln zł w pierwszym roku, a w perspektywie dekady – blisko 2,2 mld zł.

Te zmiany w systemie podatkowym to nie tylko kwestia finansów publicznych, ale również codziennych decyzji zakupowych milionów Polaków. Podczas gdy jedni liczą koszty związane z zakupem podstawowych produktów żywnościowych, inni mogą cieszyć się z tańszych usług kosmetycznych. Jedno jest pewne – nasze portfele odczują te zmiany.

I tak, w świetle nowych regulacji, jedno pozostaje niezmienne: Polacy znajdą sposób, by wyjść na swoje – nawet jeśli oznacza to jedzenie mniej, ale za to z pięknie pomalowanymi paznokciami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024