Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. [FOTO]

Facebook Twitter

W te ostatnie dni wakacji porywamy Was do Brennej. Przedstawiamy wyjątkowe miejsce, godne odwiedzin. To obchodzący w tym roku stulecie istnienia budynek, w którym obecnie mieści się Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”.

beskidzki dom zielin
fot. turysta.brenna.org.pl

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”

19 sierpnia 1923 r. z inicjatywy Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej stanął drewniany budynek: Dom Katolicko-Ludowy, mieszczący dużą salę ze sceną i szereg lokali mniejszych. Wybudowano go w czasie największego kryzysu gospodarczego. Budowa mogła dotrzeć do szczęśliwego końca jedynie dzięki pomocy znacznej części mieszkańców, którzy wsparli budowę datkami, pożyczkami, robocizną i materiałami budowlanymi. Poświęcenie budynku odbyło się 19 sierpnia 1923 r., przez ks. prałata Józefa Londzina, którego z czasem obrano patronem Domu Katolicko-Ludowego.

Budynek stanowił miejsce spotkań stowarzyszeń, posłużył także za pierwszą siedzibę Chrześcijańskiej Spółki Spożywczej, w nim odbywały się koncerty, występy, przedstawienia teatralne. W Domu mieściła się również biblioteka.

W czasie II wojny światowej budynek był nieczynny dla działalności publicznej. Tuż za budynkiem w stodole hitlerowcy spalili jeńców włoskich oraz mieszkańców Brennej, o czym przypomina pomnik znajdujący się w miejscu tragedii. Po zakończeniu działań wojennych budynek został przejęty przez władzę ludową i wykorzystany jako sala kinowa.

W 1995 roku Komisja Majątkowa dla Kościoła Katolickiego przejęła budynek, tym samym stał się on własnością Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która z kolei przekazała go parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej. Przez ostatnie lata budynek był dzierżawiony przez Gminę Brenna, a następnie Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna, gdzie swoją siedzibę miał Gminny Ośrodek Kultury, stąd kolejna znana wśród mieszkańców nazwa budynku – GOK.

W jednym z pomieszczeń mieściła się Izba Regionalna, prezentująca wnętrze starej breńskiej chałupy. GOK był też miejscem spotkań kulturalno-towarzyskich, to w jego sali odbywały się zabawy taneczne, wigiljki, spotkania kół, stowarzyszeń, warsztaty dla dzieci. Do niedawna była to również siedziba Zespołu Regionalnego „Brenna”, gdzie odbywały się próby, przechowywano stroje i rekwizyty. Co roku Noc Świętojańska rozpoczyna się od przemarszu Zespołu Regionalnego właśnie spod budynku Starego Kina.

Stale rosnąca popularność ziół oraz dziedzictwo przyrodnicze i historyczne regionu zainspirowały do stworzenia unikatowego na skalę kraju obiektu – Beskidzkiego Domu Zielin „Przytulia”. Po wykonaniu robót remontowych w 2018 r. budynek został ponownie otwarty. Multimedialna wystawa stała obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Wokół budynku znajduje się herbarium – ogródek ziołowy.

Beskidzki Dom Zielin

W trakcie zwiedzania przewidziana jest również projekcja filmu promocyjnego oraz degustacja owocowo-ziołowej herbaty breńskiej. Kalendarz wydarzeń pełen jest ziołowych warsztatów, koncertów i spektakli.

Dom Zielin „Przytulia” swoją nazwę zaczerpnął od rośliny dzisiaj już nieco zapomnianej, traktowanej jako chwast, natomiast dla naszych przodków bardzo znaczącej. Wykorzystywano ją nie tylko w celach medycznych, np. jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Sok z przytulii stosowany był wymiennie z podpuszczką do produkcji serów, ponieważ roślina ta zawiera enzymy trawiące białka. Przede wszystkim jednak używano go do praktyk magicznych, według których strzegł przed złymi mocami, utopcami, strzygami.

Beskidzki Dom Zielin zaprasza na rożne zajęcia

Godziny otwarcia obiektu:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Piątek 10.00 – 16.00
Sobota – Niedziela: 10.00-14.00

Obowiązkowa jest rezerwacja telefoniczna dla grup.

Jak czytamy na stronie internetowej „Przytulii”:

Drodzy Zwiedzający! By zapewnić Wam jak najlepsze wrażenia z wizyt w „Przytulii” i najlepszą obsługę naszych przewodniczek, informujemy, że wejścia do „Przytulii” pod opieką przewodnika będą możliwe o pełnych godzinach, pierwsze o godzinie 11:00, ostatnie o godzinie 15:00, a w weekendy pierwsze o 11:00, ostatnie o 13:00. Ponadto polecamy, by przed zwiedzaniem zadzwonić do nas, by upewnić się, że o danej godzinie nie mamy jakiejś zamkniętej rezerwacji sali, która uniemożliwi spokojne obejrzenie ekspozycji.

Zwiedzający, którzy chcą bez opieki przewodnika, samodzielnie obejrzeć wystawę, mogą nadal wchodzić w dowolnym momencie podczas godzin otwarcia (wt-pt: 10:00-16:00, sob-nd: 10:00-14:00)
Bilet wstępu:

– 6 zł osoba dorosła
– 3 zł dzieci i młodzież szkolna za okazaniem legitymacji
– dzieci do lat 3 opłata nie obowiązuje

Dane kontaktowe:
Brenna, ul. Wyzwolenia 69
tel.: 33 400 00 21
email: [email protected]
domzielin.eu

Warto w tym miejscu wspomnieć, że najbliższa niedziela 27 sierpnia upłynie w Brennej pod znakiem XXXIV Dożynek Ekumenicznych

Jak wygląda program?
CZĘŚĆ I:

14.00 – Wymarsz korowodu spod Kościoła Ew. Apostoła Bartłomieja w Brennej Pinkas

14.30 – korowód dociera do Centrum – konferansjer wita uczestników, o każdym opowiada 2-3 zdania, nagłośnienie zlokalizowane przy UG Brenna.

15.10 – Amfiteatr w Brennej, przywitanie gości, przekazanie wieńca i chleb dożynkowy Gazdom, przemowy

15.40 – Obrzęd dożynkowy, dzielenie chlebem

CZĘŚĆ II:

16:00 – występ zespołu „Mała Brenna”

16:30 – występ zespołu regionalnego ze Słowacji – „Folklórna skupina Babín”

17:00 – występ zespołu regionalnego Zespół „Łomianek” z Łomnej z Czech

17:30 – próba zespołu „Bryndza”

18:00 – koncert zespołu „Bryndza”

19:45 – próba zespołu „Kris Party”

20:00 – zabawa z zespołem „Kris Party”

02:00 – zakończenie

fot. brenna.org.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj