Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Orszaki Trzech Króli w regionie

Facebook Twitter

W naszym cyklu „Pomysł na weekend” prezentujemy kilka miejsc, w których jutro (6.01.) odbędą się przemarsze Orszaku Trzech Króli. 6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego. Od kilkunastu lat w polskich miejscowościach organizowane są barwne przemarsze.

Trzej królowie i wierni z koronami na głowach przejdą m.in. przez Racibórz. Wierni z modlitwą i kolędowaniem przemierzą miasto. Początek wydarzenia zaplanowano o 14.30 przy szkole muzycznej. Jednak już wcześniej trzy mniejsze orszaki wyruszą z trzech parafii. O 13.45 zaplanowano wymarsz spod kościoła Matki Bożej. Parafianie kościoła św. Mikołaja spotykają się o 14.00 przy rondzie Solidarności, a 14.15 wychodzą wierni z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Duży orszak spod szkoły muzycznej przejdzie na raciborski rynek, tam pokłon Trzech Króli i wspólne kolędowanie.

Orszak przejdzie także przez Kuźnię Raciborską. Jak informuje parafia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny – zbiórka o godz. 10.15 we wskazanych miejscach: orszak czerwony (europejski) – Osiedle – Polana przy ul. Piaskowej, orszak zielony (azjatycki) – Stara Kuźnia – pod pomnikiem św. Jana Nepomucena, orszak niebieski (afrykański) – ośrodek wychowawczy. Korony będą rozdawane w miejscach zbiórki.

W Uroczystość Trzech Króli o godz. 15.30 w kościele odbędzie się także XVI Kuźniańskie Kolędowanie. W tym roku gościem specjalnym będzie Sylwester Targosz-Szalonek – tenor, aktor, instrumentalista i dyrygent – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Swój kunszt artystyczny szlifował u boku wielkich profesorów z całego świata. Towarzyszyć mu będzie chór parafialny św. Cecylii, chór Rogera z Rud i zespół „Dziergowianki”.

Na wydarzenie zapraszają również Rydułtowy. Tutaj orszak organizują trzy parafie. Pw. Św. Jerzego, a także parafie na Orłowcu i w Radoszowach. Przejdzie on w Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia, ulicą Ofiar Terroru od parkingu przy Urzędzie Miejskim na rynek, gdzie będzie wspólne kolędowanie przy żywej stajence. Wyjście wiernych z parafii św. Jerzego zaplanowano o godzinie 13.40, później przejście na ul. Chopina na wysokości Wyspy Seledynowej i wspólne przejście przed Urząd Miasta.

W Rybniku Orszak Trzech Króli odbędzie się m.in. w Chwałowicach. Organizacją zajmuje się parafia pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 13.00.
Drugi z pochodów odbędzie się w Chwałęcicach. Wierni z orszaku o 15.30 wyruszą ze skrzyżowania ulic Rudzkiej i Czecha i skierują się w stronę placu kościelnego, gdzie odbędzie się piknik.

Rodzinne kolędowanie, jasełka i orszak również w Świerklanach. Rozpocznie się na placu przed restauracją SAWANA o godz. 14.00. Tam krótkie przedstawienie, po czym wierni przejdą do kościoła. Jak piszą organizatorzy:

Zapraszamy całe rodziny. Królewskich koron wystarczy dla każdego. Orszakowe korony i śpiewniki będziemy rozdawać bezpośrednio przed orszakiem.

Parafia św. Stanisława w Żorach orszak organizuje o godzinie 11.00. Natomiast w Żorach Rogoźnej orszak rozpocznie się o 15.00 przy Hali Sportowej i uroczyście przejdzie do kościoła NMP Matki Kościoła, a potem odbędzie się parafialne kolędowanie.

Jastrzębie-Zdrój zaprasza na orszak, który o godzinie 16.30 wyruszy z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zakończy się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

W Cieszynie Ekumeniczny Orszak Trzech Króli 2023 ruszy o godzinie 13:00 spod dziedzińca klasztoru Sióstr Boromeuszek. Nie zabraknie także konkursu na najpiękniejszy strój orszakowy.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Skoczowie zaprasza 6 stycznia na IX Orszak Trzech Króli w Skoczowie. Rozpoczęcie Orszaku zaplanowane jest o godz. 14:00 wejściem Maryi Brzemiennej, Pastuszków i Trzech Króli.

Na zakończenie o godz. 15:00 zatańczymy Poloneza. Spotkajmy się wszyscy na Rynku, gdzie będą rozdawane korony i słodkie upominki. Zapraszamy całe Rodziny. Wspólnie
uczcijmy uroczystość Objawienia Pańskiego.

– zachęcają organizatorzy tego wydarzenia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lutego 2023