Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Meandry Odry

Facebook Twitter

30 odcinków, 30 niezwykłych miejsc, na 30 urodziny Radia 90. Od dziś przez najbliższych 30 tygodni nasz cotygodniowy cykl pod hasłem "Pomysł na weekend" realizować będziemy w Krainie Górnej Odry. Pokażemy wam jak pięknie jest w naszej najbliższej okolicy!

Pomysł na weekend z Krainą Górnej Odry
Fot. Kraina Górnej Odry

Pomysł na weekend: Z biegiem Odry – naturalnej ozdoby Krainy Górnej Odry

Co tydzień w ramach cyklu „Pomysł na weekend” proponujemy wam nowe miejsce, idealne na niedzielny spacer, przejażdżkę rowerową, pierwszą randkę czy wypad z rodziną. Czasem bywaliśmy w Beskidach, innym razem przemierzaliśmy pszczyński park. Teraz skupimy się na najbliższej okolicy – przez 30 kolejnych tygodni podziwiać będziemy uroki wspaniałej Krainy Górnej Odry. Gotowi? Na pierwszy rzut serwujemy wam propozycję aktywną – ruszamy meandrami rzeki Odry. 

Pomysł na weekend: Kiedy powstała ta niezwykła kraina?

Od 1998 roku wspólne działania WWF Polska i gminy Krzyżanowice na rzecz zachowania i  objęcia szczególną ochroną meandrów granicznych Odry przyniosły efekty. Wojewoda śląski objął obszar meandrów szczególną ochroną jako obszar chronionego krajobrazu. Odcinek rzeki Odry z licznymi zakrętami między mostem Bohumin-Chałupki, a ujściem Olzy oraz przylegające do rzeki grunty nadrzeczne, w tym łąki i fragmenty lasów zalewowych, są obszarem o bardzo wysokiej wartości przyrodniczej.

Meandry Odry, czyli naturalnie powstające zakola rzeki, które znajdują się na terenie gminy Krzyżanowice między Chałupkami i Zabełkowem są wyjątkowe, ponieważ występuje tu kilka rzadkich zbiorowisk roślinnych chronionych w skali europejskiej. Są to między innymi lasy nadrzeczne z olszą czarną i jesionem, łęgi wierzbowo-topolowe i fragmenty wilgotnych łąk. W okolicach meandrów potwierdzono występowanie ponad 126 gatunków roślin.

Można tu spotkać m.in. niezwykle rzadkie motyle: modraszka bagiennego i czerwończyka nieparka a także zagrożone wyginięciem chrząszcze: pachnicę dębową i zgniotka cynobrowego. W okolicznych wodach żyje różanka i piskorz. Na płyciznach rozmnaża się rzadki gatunek żaby – kumak górski. W meandrach żyją także bóbr europejski i wydra rzeczna. Zimorodek buduje tu swoje gniazda w urwistych brzegach rzeki, a sieweczka rzeczna gniazduje na łachach żwiru.

Z uwagi na nadrzeczne siedliska przyrodnicze oraz wyjątkowość żyjących tu zwierząt i roślin, na początku września 2005 roku obszar meandrów Odry został zgłoszony do ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000 (obszarów o najwyższych wartościach przyrodniczych w  Europie). Aby jednak rzeka mogła nadal się rozwijać i tym samym wspierać bogactwo fauny i flory, należy zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Stąd też powstała koncepcja Przestrzeń dla rzeki, która próbuje pogodzić wymagania ochrony przyrody, procesów rzecznych ze współczesnym użytkowaniem doliny.

Nie omijaj wieży widokowej! To obowiązkowy punkt wycieczki

Wędrując meandrami Odry nie możemy ominąć wieży widokowej znajdującej się  przy granicznych Meandrach Odry. Platforma widokowa powstała na meandrach Odry w 2017 roku. Obecnie prowadzi do niej wygodna asfaltowa droga, a  bezpłatny parking znajduje się 900 metrów wcześniej, przy drodze głównej numer 78. Warto się tam wybrać, żeby poczuć spokój, ale też, żeby zobaczyć kolejne ciekawe miejsce w gminie Krzyżanowice. Dojście do wieży zajmuje jakieś 15 minut spokojnym tempem. Po drodze w lasku znajduje się mały stawek, przy którym warto się zatrzymać. Na tej trasie z parkingu do wieży na pewno się nie zgubisz.

Wieża mierzy 27 metrów i znajduje się na wysokości 195 m n.p.m. Aby wyjść na samą górę, musisz pokonać 114 schodów. To jedyna wieża na szlaku wież i platform widokowych Silesianka, na terenie chronionego obszaru Natura 2000 zwanym „Graniczne Meandry Odry”.

Meandry Odry to odcinek o długości 7 kilometrów. Swój bieg rozpoczyna w pobliżu dawnego przejścia granicznego. Jest to niezwykłe miejsce, ponieważ jeszcze niezmienione przez człowieka. Tam wszystko kształtuje natura. Warto wybrać się w te okolice na rowerze, ponieważ prowadzi tamtędy wytyczona ścieżka rowerowa – zielony szlak nr 355.

O spływie Meandrami Odry organizator takich spływów Przemysław Trestka, rozmawiała z nim Małgorzata Kmieciak, posłuchajcie:

mat.prasowe

Pomysł na weekend: Nie sposób nie zahaczyć o ruiny pałacu w Tworkowie

fot. Kraina Górnej Odry

Najciekawszą nowinką jest tutaj zwiedzanie wysokiej wieży, na szczycie której znajduje się dogodny taras widokowy, z którego podziwiać można nie tylko wielki i klimatyczny zabytek, ale i okolicę. To jedna z ciekawszych atrakcji malowniczej Krainy Górnej Odry.

Ruiny pałacu w Tworkowie znajdują się w północnej części Tworkowa, przy ulicy Parkowej. Pierwszy zamek stanął tu najprawdopodobniej w XIV wieku, ale nie wiadomo o nim wiele. Ten średniowieczny zamek przebudował znacząco w XVI wieku Kasper Wiskota von Wodnik, a później właścicielami byli też Reiswitzowie.  W 1931 roku w pałacu wybuchł ogromny pożar, ponoć łuna widoczna była w promieniu aż 60 km! Niemal cały pałac uległ zniszczeniu, ale tutaj zaczyna się tragiczna historia, bowiem uznano, że było to zwyczajne podpalenie w celu wyłudzenia odszkodowania, jednak finalnie bowiem akcja się nie udała i właściciel otrzymał znacznie niższe odszkodowanie niż zakładał.

W czasie II wojny światowej spłonął po raz drugi. Jako zabytek niemiecki zniszczony podczas wojny uznano pałac za niewarty uwagi i powstały nawet plany rozebrania go. Obecnie pałac w Tworkowie jest własnością gminy Krzyżanowice, do której Tworków należy i prowadzone są tu prace zabezpieczające. Pałac jest udostępniony turystom bezpłatnie przez cały rok, istnieją dalsze plany na rozwój tego miejsca. Wieża zamkowa w Tworkowie to jeden z elementów Szlaku Silesianka- transgranicznego projektu obejmującego 34 wieże i platformy widokowe w Euroregionie Silesia, po stronie polskiej i czeskiej. Sam pałac to natomiast jedna z ciekawszych atrakcji Krainy.

fot. Kraina Górnej Odry

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj