Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zamek w Kończycach Małych

Facebook Twitter

Kończyce Małe, malownicza miejscowość na Śląsku, skrywa w swoim sercu prawdziwą perłę architektury renesansowej- zamek, który przez wieki przechodził z rąk do rąk, a jego historia jest równie fascynująca jak jego architektura. To nasz pomysł na weekend. 

Pomysł na weekend

Zamek w Kończycach Małych. Poznaj miejscowość

Kończyce Małe, malownicza wieś na Śląsku Cieszyńskim, jest miejscem, które zasługuje na bliższe przyjrzenie się. Położona tuż przy granicy polsko-czeskiej, wchodzi w skład gminy Zebrzydowice. To miejsce, gdzie historia splata się z naturą, a rzeka Piotrówka zakręcając, tworzy niepowtarzalny krajobraz.

Wśród zielonych pól i łąk, na pierwszy plan wysuwają się liczne stawy hodowlane, które są integralną częścią krajobrazu tej miejscowości. To tutaj, wśród tutejszych mokradeł, nad rzeką Piotrówką, powstał pierwszy, drewniany dwór obronny. Jego twórcami byli przedstawiciele miejscowej szlachty, którzy przejęli władzę nad tym terenem od książąt cieszyńskich.

Historia Kończyc Małych jest fascynująca i sięga czasów średniowiecznych. Pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z początku XIV wieku, kiedy to była ona bezpośrednio podległa książętom cieszyńskim. Wkrótce jednak, majątek trafił w ręce miejscowej szlachty, która wprowadziła tu swoje rządy.

Zamek w Kończycach Małych. To nasz pomysł na weekend

Już w pierwszej połowie XVI wieku, Kończyce Małe stały się własnością rodziny Czelów z Czechowic. To oni postanowili wzniesć na miejscu wcześniejszej warowni okazały zamek, który do dziś przyciąga swoim urokiem. Budowla ta, utrzymana w stylu renesansowym, tworzyła zamknięty czworobok z wewnętrznym, arkadowym dziedzińcem, który stanowił serce zamku.

W drugiej połowie XVII wieku, zamek przeszedł na własność rodu Pełków z Nowego Miasta. W ich rękach pozostawał niemal do połowy XIX stulecia, a w tym czasie zniknęła fosa i most zwodzony, a na ich miejscu powstał park w stylu angielskim, który do dziś jest jednym z największych atutów tego miejsca.

Ostatnimi prywatnymi właścicielami zamku była śląska rodzina chłopska – Folwarczni. Wzbogaceni na dostawach dla wojska podczas wojen napoleońskich, zadbali zarówno o rezydencję, jak i folwark. Opuszczając wieś dopiero w 1945 roku, zostawili po sobie nie tylko dobrze utrzymany zamek, ale również pamięć o sobie jako dobrych gospodarzach.

Pomysł na weekend – Zamek w Kończycach Małych

Obecnie zamek należy do Gminy Zebrzydowice; mają w nim swoje siedziby lokalne stowarzyszenia, Izba Regionalna, hotel i restauracja. Zamek ma plan o kształcie litery L. Jego mury wzniesiono z kamienia i cegły na wysokość jednego piętra, zaś całość przykryto dachem mansardowym z lukarnami. W narożniku znajduje się brama przejezdna z renesansowym portalem i herbem Sedlnickich, którym pieczętowała się żona pierwszego z rodu Czelów właściciela Kończyc Małych. Od strony dziedzińca znajdują się arkadowe podcienia i ganek. Wewnątrz zachowały się drewniane stropy, zabytkowe sklepienia i kartusze herbowe.

– czytamy na stronie Śląskiej Organizacji Turystycznej slaskie.travel.

Zamek w Kończycach Małych to miejsce, które łączy w sobie historię i architekturę, tworząc unikalną atmosferę, która przyciąga zarówno miłośników historii, jak i architektury.

Pierwotna budowla, będąca zamkiem gotyckim, powstała pod koniec XIV wieku z inicjatywy rodu Golasowskich. W 1560 roku, zamek został rozbudowany przez Jerzego Sedlnickiego, co potwierdza kamienny portal z herbem Odrowąż Sedlnickich. W kolejnych latach budowla pozostawała w posiadaniu rodziny Sedlnickich, aż do momentu, kiedy po ślubie Katarzyny z tego rodu, zamek przeszedł w ręce rodziny Czelów – jednego z najstarszych i najważniejszych rodów szlacheckich w Księstwie Cieszyńskim.

Zamek został wówczas znacznie rozbudowany przez Piotra Czelę, syna kanclerza księstwa cieszyńskiego Jana Czeli. Budynek uzyskał styl renesansowy i stał się 4-skrzydłową rezydencją z niespotykanym w innych siedzibach szlachty cieszyńskiej reprezentacyjnym dziedzińcem arkadowym. Dzięki temu zamek ten bywa nazywany Cieszyńskim Wawelem.

W 1657 roku, Kończyce Małe zostały zakupione przez Wacława Pełkę z Nowego Miasta, który uczynił z zamku swoją siedzibę rodową. Pełkowie zostali właścicielami wsi na najbliższe 180 lat. Za ich sprawą, w latach 20. XIX wieku, zamek otoczony został ogrodem w stylu angielskim, a jego obronne walory zaczęły zanikać.

Tuż przy zamku przechodzą następujące trasy rowerowe:

  • Zielona trasa rowerowa nr 13 – Rybnik – Jastrzębie-Zdrój – Ustroń (82 km)
  • Żółta tandemowa trasa rowerowa nr 259 – Kaczyce – Kończyce Wielkie – Kończyce Małe – Kaczyce (19,5 km)
  • Szlak Zamków nad Piotrówką – Kończyce Wielkie – Kończyce Małe – Zebrzydowice – Marklowice Górne – Marklowice Dolne – Pierstna – Piotrowice koło Karwiny – Skrbeńsko – Gołkowice (25 km)

Zamek w Kończycach Małych- jak dojechać?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024