Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poranny gość Radia 90: Tadeusz Chrószcz

Facebook Twitter

Najbardziej boję się tego, że mieszkańcy nie będą wiedzieli jak poprawnie oddać głos - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 wójt Markowic Tadeusz Chrószcz.

W gminie trwa już głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. Marklowice są drugą miejscowością w Polsce, gdzie odbywa się taka forma głosowania. Pakiety wyborcze przygotowywali urzędnicy, a ich dostarczeniem zajęła się Poczta Polska:

Radio 90: Panie wójcie, myśli pan, że są na tyle zrozumiałe instrukcje, które zawarte są w pakietach wyborczych, że mieszkańcy będą wiedzieli jak prawidłowo oddać głos?
Obawiam się tego najbardziej, bo z pozoru instrukcja jest jasna, czytelna co należy zrobić, ale wiemy, że czasami przy wyborach bywają przypadki, że karta jest prosta, jest kilkanaście krateczek, czy kilka kratek, a nawet zdarzają się niewłaściwe postawienie krzyżyka w odpowiedniej kratce. W tym przypadku dobrze, że pan redaktor o to pyta, bo tutaj niektórzy mieszkańcy mają obawy, że mogłaby nastąpić identyfikacja głosującego z oddanym głosem.

Najważniejsze jest to, aby wypełniony pakiet wyborczy, który otrzymał mieszkaniec, został dobrze wypełniony

– podkreśla wójt Tadeusz Chrószcz:

Karta do głosowania musi być  włożona do osobnej koperty i ta koperta musi być zaklejona. Jeśli nie zostanie zaklejona, to głos automatycznie staje się nieważny. Obok tej koperty jest wypełnione imię, nazwisko, numer PESEL po to, żeby następnie komisja wyborcza mogła w spisie wyborców odhaczyć kto głosuje. Koperty z głosem idą w jedno miejsce, a oświadczenie idzie w drugie miejsce i te dwa dokumenty tylko są w kopercie zwrotnej.

Mieszkańcy wypełnioną kopertę zwrotną mogą dostarczyć do specjalnych skrzynek Poczty Polskiej na terenie Marklowic, w Urzędzie Gminy, lub w swoim lokalu wyborczym:

Niektórzy to kontestują, że niby wybory korespondencyjne, ale ktoś to musi oddać. Tak, ktoś  to musi oddać, ale niekoniecznie osobiście, bo jeżeli  nawet ktoś nie zdoła tego wrzucić do tej skrzynki  pocztowej przed budynkiem urzędem urzędu gminy, to może upoważnić kogoś z domowników, czy sąsiada, żeby oddał tę kopertę na terenie obwodu głosowania, a więc kilkaset metrów od swojego budynku. To czasem mieszkańcy mówią: co to za głosowanie, skoro my i tak musimy z tym iść i oddać głos, ale to nie jest kwestia, która należy do nas, urząd gminy nie ustala tych reguł.

W wyborach swój udział zapowiedziało około 3 tysiące mieszkańców. To 70 procent uprawnionych.

Od kilku dni wszyscy pracownicy Urzędu Gminy w Marklowicach byli zajęciem przygotowywaniem pakietów wyborczych. Mieliśmy bardzo mało czasu

– dodaje wójt Tadeusz Chrószcz:

Ze względu na kalendarz wyborczy mieliśmy czasu bardzo niewiele. Poniedziałek, wtorek, środa na  zebranie deklaracji. Wczoraj pracowaliśmy na dwa ciągi technologiczne, główna sala posiedzeń rady gminy była upstrzona papierkami,  jak również jeden z poziomów  naszego budynku. Wczoraj musieliśmy przeprosić mieszkańców, że nie prowadzimy w tym dniu obsługi, bo po prostu nie wyrobilibyśmy się.

Do piątku (26.06.) wszystkie pakiety wyborcze muszą zostać dostarczone, jeżeli nie uda się tego zrobić Poczcie Polskiej, będą musieli im pomóc urzędnicy.

Całą rozmowa do posłuchania poniżej:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj