Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024 na Śląsku: W 25 gminach kandydaci na wójtów i burmistrzów bez konkurencji

Facebook Twitter

W nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, w 25 gminach kandydaci na wójtów i burmistrzów nie mają konkurencji.

Wybory samorządowe 2024

Gminy, w których zarejestrowano tylko jednego kandydata na wójta lub burmistrza, to: Szczekociny, Kalety, Rydułtowy, Wisła, Wojkowice, Strumień, Boronów, Cisna, Gaszowice, Goleszów, Herby, Jasienica, Jejkowice, Koszarawa, Kozy, Krzyżanowice, Łękawica, Mstów, Pilchowice, Porąbka, Suszec, Ślemień, Ujsoły, Wilkowice, Wyry.

Karty do głosowania w tych gminach będą zawierały jedynie imię i nazwisko jedynego kandydata, a obok znajdować się będą dwie kratki oznaczone słowami „tak” i „nie”. Według kodeksu wyborczego, wyborca może oddać głos na kandydata poprzez postawienie znaku „x” w kratce obok słowa „tak”. Natomiast postawienie znaku „x” w kratce obok słowa „nie” oznacza oddanie głosu przeciwko kandydatowi.Aby głos był ważny, konieczne jest postawienie znaku „x” jedynie w jednej z dwóch kratek lub niepostawienie go wcale.

Kandydat, mimo braku konkurencji, musi uzyskać więcej niż połowę ważnych głosów na „tak”. W przeciwnym razie rada gminy będzie musiała w ciągu dwóch miesięcy przeprowadzić głosowanie tajne, aby wyłonić osobę pełniącą funkcję wójta lub burmistrza do końca kadencji, jeśli kandydat nie uzyska wymaganej większości.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024