Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wybory samorządowe 2024: Komisja wręczy nam trzy albo cztery karty do głosowania

Facebook Twitter

Wybory samorządowe 2024 - już w najbliższą niedziele, 7 kwietnia, pierwsza tura. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania.

Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura już w niedzielę

Niebieski, żółty, różowy i szary – to kolory tła na kartach do głosowania w wyborach samorządowych, które odbędą w niedzielę, 7 kwietnia. Na tych drukach będziemy oddawali swoje głosy. W zależności od tego gdzie mieszkamy, od komisji otrzymamy trzy lub cztery odrębne karty do głosowania. Co ważne! Na każdej z nich zaznaczamy tylko jedno pole, przy jednym nazwisku! Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Wszystkie karty do głosowania będą koloru białego. Nazwiska kandydatów będą wydrukowane na kolorowym tle.

Karty do głosowania będą w następujących kolorach: 

  • Różowe tło – wójt, burmistrz, prezydent
  • Szare tło – Rada gminy
  • Żółte tło – Rada powiatu
  • Niebieskie tło – Sejmik województwa

W przypadku miast na prawach powiatu takich jak Rybnik, Żory i Jastrzębie wyborcy w komisjach wyborczych otrzymają trzy karty do głosowania – kolor różowy (prezydent), kolor szary (Rada Miasta, Rada Gminy) oraz w kolorze niebieskim (Sejmik). W przypadku miast na prawach powiatu zabraknie kart do głosowania na Radę Powiatu. To oznacza, że w Rybniku wyborca otrzyma trzy karty, ale już w gminie powiatu rybnickiego, czyli na przykład w Czerwionce-Leszczynach czy Gaszowicach dojdzie jeszcze jedna karta – koloru żółtego do wskazania swojego kandydata do Rady Powiatu. Żółte karty otrzymają także mieszkańcy gmin wchodzących w skład powiatów: cieszyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego., gliwickiego.

Wybory samorządowe 2024: jak głosujemy?

Różowe tło. Wójt, burmistrz, prezydent
Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajduje się skrót nazwy komitetu wyborczego kandydata, a niekiedy symbol graficzny komitetu – o ile ma on taki symbol. Głosujemy poprzez postawienie znaku „x” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak „x” to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Na karcie do głosowania może być również nazwisko tylko jednego kandydata. Będzie tak np., gdy w danej miejscowości czy gminie nie zgłosi się drugi kandydat, gdy drugi wycofa swoją kandydaturę albo utraci prawo wyborcze.

W takim przypadku głosujemy, stawiając „x” w kratce oznaczonej słowem „tak”, jeżeli jesteśmy za wyborem kandydata, albo w kratce oznaczonej symbolem „nie”, jeżeli jesteśmy przeciw. Jeżeli kandydat nie uzyska więcej niż połowy ważnych głosów na „tak”, wójta, burmistrza lub prezydenta wybierze rada gminy.

FOT. PKW

Szare tło. Rada gminy
W przypadku wyborów do rady gminy, tło na karcie do głosowania będzie szare. Inny układ ma karta do głosowania w gminach do 20 tys. mieszkańców, a inny w tych powyżej 20 tys. osób. W wyborach do rad gmin do 20 tysięcy mieszkańców radnych wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych, a w tych gminach do Rady Gminy wchodzi 15 wskazanych w 15 okręgach radnych.

W przypadku gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców wybory są proporcjonalne, a okręgi wielomandatowe. W każdym okręgu wybieramy od 5 do 8 radnych. W dużych miastach w danym okręgu do podziału jest od 5 do nawet 10 mandatów.

Aby oddać głos, należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postaw znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście. W obu przypadkach głosujemy tylko na jedną osobę!

Karta do głosowania w gminach do 20 tys. mieszkańców FOT. PKW

Karta do głosowania w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców FOT. PKW

Żółte tło. Rada powiatu
Karta do głosowania do rady powiatu ma kolor żółty. W przypadku głosowania do rady powiatu także należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postawić znak „x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

W każdym okręgu wybiera się od 3 do 10 radnych. W wyborach obowiązuje system proporcjonalny i 5 procentowy próg wyborczy. Wyborca skreśla wyłącznie jedno nazwisko, niezależnie od tego ilu mandatów jest do obsadzenia.

W miastach na prawie powiatu (np. Rybnik, Żory i Jastrzębie-Zdrój) nie wybieramy rady powiatu, a jedynie radę miejską. W takim przypadku w lokalu wyborczym otrzymamy 3 karty do głosowania (na włodarza, do rady miejskiej i sejmiku województwa).

Niebieskie tło. Sejmik
Głosy na kandydatów do sejmiku województwa oddamy na karcie w kolorze niebieskim. W tym przypadku także wyborcy przysługuje jeden głos, wskazujemy jedno nazwisko swojego kandydata, niezależnie od tego ile mandatów do sejmiku jest do obsadzenia w danym okręgu wyborczym. Okręgi wyborcze różnią się między sobą ilością mandatów do rozdysponowania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj