Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pożary sadzy w kominie. Jak temu przeciwdziałać? Posłuchaj fachowca [WIDEO]

Facebook Twitter

To niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale też niezwykle kosztowne. Strażacy przekonują, że konsekwencje niedbania o czyste przewody kominowe mogą być bardzo poważne.

Stąd prosta droga do pożaru sadzy w kominie:

Przewody kominowe to nie tylko przewody spalinowe, ale również wentylacyjne. Jeżeli chodzi o te przewody spalinowe, to właśnie w nich na skutek reakcji spalania osadzają się części stałe produktów, konkretnie sadza, która w momencie gdy przewód kominowy nie jest regularnie czyszczony, czasami może się zapalić. Zapalenie się sadzy w przewodzie kominowym może skutkować tym, że temperatura może osiągać nawet wysokość 1000 stopni Celsjusza, w konsekwencji czego, przewody kominowe, cegły, mogą ulec popękaniu.

– wyjaśnia Roland Kotula, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu i przypomina co mówią przepisy:

Zgodnie z przepisami te obiekty, które opalane są paliwem stałym, powinny mieć czyszczone przewody kominowe, przewody spalinowe raz  kwartał. Niezależnie od tego czy będziemy sobie te przewody czyścić raz na kwartał, to raz w roku mistrz kominiarski, powinien być poproszony o sprawdzenie naszych wszystkich przewodów kominowych, i tych spalinowych, i tych wentylacyjnych.  Tak, żeby potwierdził nam właściwy stan techniczny tych przewodów, tak, żebyśmy mieli pewność, że to co użytkujemy, służy nam a nie działa przeciwko naszemu zdrowiu i życiu. Jeżeli zapali się ta sadza w kominie, jeżeli ten przewód kominowy popęka, to koszty związane z naprawą tego komina będą wielokrotnie przekraczały koszty związane z badaniem technicznym, ale przede wszystkim z czyszczeniem tego komina.

Jakie są zagrożenia wynikające z pożaru sadzy w kominie?

Z jednej strony stwarza to niebezpieczeństwo pożarowe, z tych pęknięć, z tych nieszczelności, temperatura, iskry,  mogą wydostawać się np. na konstrukcję, na więźbę dachową, ale  nie tylko. Drugie zagrożenie z tym związane to tlenek węgla, tymi przewodami spalinowymi, właśnie ten tlenek węgla wędruje na zewnątrz naszych budynków i prawidłowo działająca instalacja, przewody kominowe mają ten tlenek węgla odprowadzić. Natomiast po zapaleniu się sadzy w kominie, przy możliwości spękania tego przewodu kominowego, ten tlenek węgla będzie uwalniać się do naszych mieszkań.

To ile jest sadzy w przewodzie kominowym zależy w dużej mierze od rodzaju spalanego opału: trzeba to obserwować, bo może się okazać, że czyszczenie raz na kwartał to za mało.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj