Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pracownie sztuki i rzemiosła już po raz trzeci otworzą się nad Olzą

Facebook Twitter

W tym tygodniu od czwartku (3.10.) do niedzieli (6.10.) okazja do zobaczenia artystów w miejscu ich pracy twórczej, ale także seria warsztatów, spotkań oraz wystaw.

mat.prasowe

Głównym założeniem Otwartych Pracowni jest pokazanie miejsc wystawowych, które należy odnaleźć poprzez stworzoną w tym celu mapę. Znajdują się na niej także miejsca, które specjalnie na potrzeby wydarzenia staną się miejscem prezentacji twórczości artystów z obu stron Olzy. W sytuacji, kiedy artysta nie ma swojej pracowni, zorganizowane zostaną wystawy w systemie krzyżowym tzn. polski twórca wystawia się po czeskiej stronie a czeski po polskiej.

W ramach tegorocznej edycji Otwartych Pracowni będzie można zobaczyć wystawę malarstwa grupy artystycznej Osmička w Galerii 13 w Cieszynie, fotografii Luďka Ondruški w cieszyńskiej kawiarni Tramwaj Cafe, a także wystawę obrazów Klaudii Švrčkovej w klubie Blady Świt w Czeskim Cieszynie. Przede wszystkim jednak w ramach czesko-polskiej imprezy w Czeskim Cieszynie otworzą się następujące pracownie: Atelier Rosana, pracownia U Pernikářky, pracownia florystyczna i kwiaciarnia Blanki Zapletalovej. W Cieszynie swoje progi udostępni m.in. pracownia krawiecka Renaty Weber, studio rysunku 4Arch, showroom Too pracownia rzeczy, studio ilustratorsko-projektowe Dinksy i wiele innych.

Trzecia edycja Otwartych Pracowni odbędzie się w dniach od 3 do 6 października. – Zaczynamy 3. października o godz. 15:30 w Ośrodku Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie, polsko-czeskimi, tłumaczonymi warsztatami zatytułowanymi „Otwarte karty”, które poprowadzi studio Dinksy. Po warsztatach poświęconych sprawnej komunikacji, w ogrodzie ośrodka AMOS odbędzie się wernisaż Otwartych Pracowni – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová, reprezentująca stowarzyszenie Człowiek na Granicy z Czeskiego Cieszyna, które jest organizatorem Otwartych Pracowni, finansowanych z budżetu miasta Czeski Cieszyn.

– Otwarte Pracownie to przede wszystkim ludzie, rozmowy i wspólny czas. Rozmawiają nasi odbiorcy między sobą, rozmawiają z twórcami, rozmawiają twórcy z twórcami. A z takich rozmów rodzą się współprace artystyczne, również te transgraniczne – komentuje Magdalena Żuraw Peč, współorganizatorka Otwartych Pracowni.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj