Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problem mieszkańców Rybnika: stropy się sypią, na klatkach śpią bezdomni, gdzieś znika woda… Lista jest długa

Facebook Twitter

Problem mieszkańców Rybnika, a konkretnie kamienicy przy ulicy Hallera. W sąsiedztwie nowego budynku TBS, jest ponad stuletnia kamienica, która z zewnątrz nie wygląda źle, ale w środku... to niemal ruina. - Ciężko się tak żyje - mówią nam jej mieszkańcy.

Problem mieszkańców Rybnika

Problem mieszkańców Rybnika – proszą Radio 90 o pomoc

W samym sercu Rybnika, przy ulicy Hallera naprzeciwko budowlanej perełki, jaką jest budynek Towarzystwa Budownictwa Społecznego, stoi ponad stuletnia kamienica. Z zewnątrz odnowiona, w 2014 roku przeszła termomodernizację, ale w środku jak mówią mieszkańcy, to prawdziwy dramat. Klatki schodowe w kamienicy są w fatalnym stanie, nie były odnawiane od wielu lat. W budynku na wniosek mieszkańca kontrolę przeprowadziła kontrolę Straż Pożarna oraz Inspekcja Nadzoru Budowlanego. Piwnice są regularnie zalewane, sypią się też stropy piwniczne:

Stropy, które podtrzymują piwnicę są uszkodzone. Zostało to potwierdzone przez Inspektorat Budowlany, po czym skontrolowała straż pożarna również. To są stropy piwniczne, podtrzymują one, jakby nie było, całą część budynku, więc mamy obawy. W przeciwieństwie do ZGM-u, który postawił nas w takiej sytuacji twierdząc, że możemy tu mieszkać, że nic nie zagraża nam, naszemu zdrowiu, życiu, co się nie zgadza z protokołami wydanymi przez nadzór budowlany.

Mieszkańcy zaniepokojeni są też wysokimi rachunkami za wodę i ogrzewanie:

Stwierdzono w mieszkaniu wodę pozaobiegową, czyli był licznik, który nie był pomiarowy. Prosiliśmy też o kontrolę, bo mieszkańcy otrzymują bardzo duże kwoty do zapłaty i Zakład Gospodarki stwierdził, że jest wszystko prawidłowo. Niestety po 2,5, po 4,5 kubików wody to są bardzo duże ilości. To oznacza, że 7000 metrów sześciennych wody poza  budynek gdzieś wychodzi i nikt nie może niestety stwierdzić, że są nieprawidłowości. Ludzie płacą potężne kwoty między innymi za centralne ogrzewanie. To jest po 5-6 tys.

Bezdomni śpią na klatkach. Jak dzieci mają wyjść do szkoły?

Kolejnym problemem są bezdomni, którzy śpią na klatkach schodowych.

Na nasz teren wchodzą różnego rodzaju ludzie. Są to zazwyczaj niestety agresywni ludzie. Nie wiem czy zabłąkani, czy bezdomni, ale są agresywni. Dwa dni temu, trzy dni temu, miało miejsce zdarzenie – straż miejska brała w tym udział. Oni wchodzą na teren klatek schodowych, do mieszkańców, tam zasypiają. Nie dają się po prostu wynieść. Dzieci boją się przechodzić, panie muszą dzwonić, żeby ktoś pomógł, bo boją się tych osobników. Oni są zazwyczaj pod wpływem alkoholu. Drzwi nie są zamykane i to jest powód.

Co na to Zakład Gospodarki mieszkaniowej w Rybniku ? Mamy rok na naprawę stropów – mówi Joanna Fojcik dyrektor ZGM-u:

Joanna Fojcik: I mieliśmy wykonaną ekspertyzę przez uprawnionego fachowca do wykonywania tego typu opracowań i mamy zalecenia. Zgodnie z tą ekspertyzą mamy wypisane punkty, które powinniśmy zrealizować w budynku na Hallera 9. Akurat jeśli chodzi o strop mamy bodajże na to rok czasu do zabezpieczenia, oczyszczenie, odmalowanie żeber konstrukcyjnych, bo tam jest strop odcinkowy, ewentualnie jakby podstemplowanie przymurowanie części tych żeber, ale nie było stwierdzone, że zagraża to życiu mieszkańców.

Podczas opadów deszczu woda w piwnicach sięga ponad pół metra. Zalewanie piwnic to problem, który do rozwiązania łatwy nie jest – przyznaje dyrektor Fojcik:

Joanna Fojcik: Mówiliśmy wielokrotnie o tzw. betonozie i tym podobnych sprawach i kanalizacji sanitarnej, które powiedzmy na dzień dzisiejszy wymagałyby jakieś tam przebudowy, bo wykonane były wiele lat temu i akurat w tym przypadku jest jeszcze dodatkowa sytuacja, bo jest bliskość rzeki, teren jest podmokły. My mamy w tym roku, a my robimy dokumentację na odprowadzenie wody deszczowej z działki i z piwnic, bo będzie tam studzienka doprowadzająca również wodę.

Radio 90: Dlaczego przez tyle lat wiedząc jak jest położenie budynku nie zrobiono nic w tej sprawie?

Joanna Fojcik: Mamy naprawdę szereg budynków, ponad 250. Na każdym są wykonywane, planowane jakieś inwestycje.

 

Lokatorzy mieszkań na ulicy Hallera skarżą się również na bezdomnych, którzy nocy śpią na klatkach schodowych. Jak ZGM chce rozwiązać problem ?

Joanna Fojcik: Domyślam się, że jest to duży problem lokatorów i dla mnie też by był, gdybym mieszkała w takich okolicznościach. Natomiast z naszej strony, jak już wcześniej mówiłam, możemy zapewnić  domofon i on jest. Natomiast jeśli chodzi o utrzymanie porządku w mieście, są inne służby też przeznaczone do tych zadań, jak straż miejska czy policja.

Radio 90: Mówimy o budynku, który jest w centrum miasta, ale on jest zaniedbany od wielu lat. Dlaczego tak wygląda klatka schodowa?

Joanna Fojcik: Kiedy był ostatni remont na klatce trudno mi powiedzieć, na pewno dość dawno. Myślę, że tutaj klatka schodowa to jest głównie jakby walor estetyczny. Remontując nasze budynki w naszych zasobach, których jest ponad 250, m.in. te na Hallera, kładziemy w pierwszej kolejności nacisk na te elementy, które związane są z termomodernizacją, z oszczędnością właśnie energii cieplnej, z bezpieczeństwem oczywiście również.

Zobaczcie na naszych zdjęciach, jak wygląda klatka schodowa.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024