Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Problemy z naborem do przedszkoli w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Zamieszanie z naborem do przedszkoli w Wodzisławiu Śląskim. Nadzór prawny wojewody śląskiego, zakwestionował uchwałę wodzisławskiej rady miasta według, której przeprowadzany jest w tym roku nabór.

Zastrzeżenia były do kryterium, w którym mowa była o obojgu pracujących rodzicach, zdaniem prawników wojewody należy dopisać jeszcze do tego punktu rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Ale największe kontrowersje budził inny punkt uchwały- mówi kierownik referatu w wydziale edukacji wodzisławskiego magistratu, Grzegorz Hajduczek:

Tutaj chodzi o to, że my określiliśmy grupę dzieci, które muszą być przyjęte. Ten punkt wskazywał na to, że to jest ta grupa od 3 roku do 6 roku, właściwie 7 jeżeli są dzieci odroczone. W równości konstytucyjnej mowa o tym, że 2,5 latek w szczególnych sytuacjach też może być przyjęty. Gdyby patrzeć na ten punkt to ten punkt tego nie obejmował, stąd kwestionuje to nadzór prawny i rozbieżność między tym co organ ustanowił, a z kolei z tym co określa konstytucja.

Zakwestionowanie uchwały, zrodziło problemy – mówi prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca:

W poniedziałek otrzymaliśmy pismo, że nadzór prawny uchylił uchwałę naborową w całości, a w piątek zakończyły prace komisje naborowe i w poniedziałek rano wywiesiły listy naborowe do przedszkoli. W związku z powyższym po analizie prawnej, podjąłem decyzję o tym, że nie będziemy zaczynać kolejnego naboru od początku. Nie pozwolę na wprowadzenie chaosu na terenie przedszkoli w Wodzisławiu Śląskim i doprowadzenia do takie sytuacji dla rodziców.

Ponownego naboru nie będzie, ale na listach przyjętych dzieci do poszczególnych placówek, mogą nastąpić zmiany – dodaje prezydent Kieca:

Listy naborowe, które mamy przeliczamy nie tylko w świetle uchwały, która obowiązywała do poniedziałku, ale także w świetle tej, która obowiązywała wcześniej bo nadzór prawny przywrócił niejako do mocy uchwały poprzednio więc przeliczamy te punkty jeszcze raz. Z pierwszych informacji wynika, że taka sytuacja trudna, gdzie te punkty mogłyby się różnić, dotyczy kilkunastu osób. Miejsca po sprawdzeniu ilości kandydatów do przedszkoli mamy zapewniony dla wszystkich. Różnica może być tylko w tym, czy wskażemy to przedszkole najbliższe, czy to trochę dalsze, ale takie sytuacje miały miejsce co roku.

Dodajmy, że choć listy w poszczególnych przedszkolach są już wywieszone, nabór końcowy do placówek w Wodzisławiu jeszcze się nie zakończył. Po świętach do rodziców zostaną wysłane pisma z informacją do której placówki dostało się ich dziecko. Do 7 mają czas na zaakceptowanie decyzji bądź złożenie odwołania. Po 20 maja rozpocznie się nabór dodatkowy. Powtórzmy nie ma problemu z miejscami, miasto gwarantuje, że dla każdego dziecka znajdzie się miejsce w przedszkolu.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023