Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Promesa na 100 tysięcy złotych dla Raciborza na renowację zabytków

Facebook Twitter

Pieniądze obiecał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach na konserwację Kolumny Maryjnej i ciąg dalszy renowacji zabytkowego spichlerza. Kolumna na rynku to jeden z najważniejszych raciborskich zabytków, wykonana w 1727 roku z piaskowca, wymaga specjalistycznego czyszczenia. Zabytkowy spichlerz zagrodowy w raciborskiej dzielnicy Sudół jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku.

fot.raciborz.pl

Racibórz cieszy się z promesy, podkreślając, że raciborskie wnioski są jednymi z 44 przyjętych do dofinansowania, podczas gdy 96 wniosków nie zostało przyjętych, a 15 innych znajduje się na liście rezerwowej.

Kolumna Maryjna to jeden z najważniejszych zabytków Miasta Racibórz.

Została wykonana w 1727 r. przez austriackiego artystę Jana Melchiora Ósterreicha jako wotum dziękczynne za ustąpienie zarazy, która nawiedziła miasto w 1715 r., na zlecenie syna Marii Elżbiety von Gaschin, hrabiego Karola Ludwika. Kolumna posiada wysoką wartość artystyczną. Jest wykonana z piaskowca i wymaga regularnego czyszczenia metodą, która nie ingeruje w strukturę kamienia i nie zniszczy tak pięknej rzeźby.

– podaje Urząd Miasta w Raciborzu.

Zabytkowy spichlerz zagrodowy w raciborskiej dzielnicy Sudół jest jednym z dwóch zachowanych tego typu budynków w Raciborzu i kilkunastu na Śląsku.

fot.raciborz.pl

Obiekty te są cennym świadectwem przeszłości społeczności wiejskiej ziemi raciborskiej i śląska oraz wiejskich tradycji budowlanych. Raciborski lamus przy ul. Czynu Społecznego wyróżnia się spośród innych takich spichlerzy murowano-drewnianą konstrukcją oraz wielkością. Od 2012 r. obiekt jest własnością Miasta Racibórz. Jego funkcja zanikła, natomiast pozostał cenny jako materialny nośnik historii oraz element kształtujący oryginalny i żywy charakter miejsca. Zachował nieprzekształconą formę i konstrukcję. Poza zmianą pokrycia dachu w 2 poł. XX w. nie był przebudowywany.

W listopadzie ubiegłego roku zakończył się częściowy remont zabytku. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt udało się zabezpieczyć i częściowo wyremontować. Zakres przeprowadzonych prac obejmował: częściową wymianę więźby dachowej, wymianę pokrycia dachu z płyt azbestowych na dachówki z łupka naturalnego układane w karo, wzmocnienie ścian murowanych oraz pękniętego sklepienia ceglanego. W spichlerzu zachowano część oryginalnej więźby dachowej – np. belkę oczepu od strony południowej. Łupek został użyty jako pokrycie dachu, ponieważ był tam pierwotnie. Obecne płyty łupka zostały wykonane na wzór zachowanych we wnętrzu oryginalnych tafli z poł. XIX w.

– czytamy na stronie Urzędu Miasta w Raciborzu. W kolejnych etapach remontu planowane jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnicy i ław fundamentowych, a także wymiana tynków, wymiana podłogi na parterze oraz drzwi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021