Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami 42. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Facebook Twitter

Uroczystości zaplanowane na jutro (3.09.) rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. księdza Jerzego Popiełuszki.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, znajdujący się przy kopalni Zofiówka (plac im. Tadeusza Jedynaka), gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci krajowych i regionalnych struktur związku złożą wiązanki kwiatów. Początek uroczystości pod pomnikiem zaplanowano na godzinę 10.45.

Z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego zaplanowano także przemarsz z orkiestrą górniczą. Wydarzenie będzie również okazją do upamiętnienia setnej rocznicy powitania Wojska Polskiego i powrotu miasta do granic odrodzonej Polski.

Przemarsz odbędzie się 3 września, od godz. 15.00, pomiędzy blokami przy ul. Katowickiej i Krakowskiej. Orkiestra wyruszy spod Katowickiej 16-22 i przejdzie pod Krakowską 26-36. W razie deszczowej pogody, marsz zostanie przesunięty na inny termin.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim po Porozumieniu Gdańskim i Porozumieniu Szczecińskim dokumentem podpisanym przez reprezentantów ówczesnych władz i przedstawicieli strajkujących robotników na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Tzw. Porozumienia Sierpniowe umożliwiły powstanie NSZZ „Solidarność” oraz znacząco przyczyniły się do przemian demokratycznych w naszym kraju. W podpisanym 3 września Porozumieniu Jastrzębskim potwierdzono ustalenia gdańskie. Ponadto zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu. Władze zobowiązały się również do przedstawienia projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny w górnictwie. Ważnym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia od stycznia 1981 roku wszystkich sobót i niedziel wolnych od pracy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022