Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Przed nami 42. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Uroczystości zaplanowane na jutro (3.09.) rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. księdza Jerzego Popiełuszki.

Szacowany czas czytania: 01:24

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego, znajdujący się przy kopalni Zofiówka (plac im. Tadeusza Jedynaka), gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci krajowych i regionalnych struktur związku złożą wiązanki kwiatów. Początek uroczystości pod pomnikiem zaplanowano na godzinę 10.45.

Z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego zaplanowano także przemarsz z orkiestrą górniczą. Wydarzenie będzie również okazją do upamiętnienia setnej rocznicy powitania Wojska Polskiego i powrotu miasta do granic odrodzonej Polski.

Przemarsz odbędzie się 3 września, od godz. 15.00, pomiędzy blokami przy ul. Katowickiej i Krakowskiej. Orkiestra wyruszy spod Katowickiej 16-22 i przejdzie pod Krakowską 26-36. W razie deszczowej pogody, marsz zostanie przesunięty na inny termin.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim po Porozumieniu Gdańskim i Porozumieniu Szczecińskim dokumentem podpisanym przez reprezentantów ówczesnych władz i przedstawicieli strajkujących robotników na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Tzw. Porozumienia Sierpniowe umożliwiły powstanie NSZZ „Solidarność” oraz znacząco przyczyniły się do przemian demokratycznych w naszym kraju. W podpisanym 3 września Porozumieniu Jastrzębskim potwierdzono ustalenia gdańskie. Ponadto zniesiono czterobrygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy przez 7 dni w tygodniu. Władze zobowiązały się również do przedstawienia projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny w górnictwie. Ważnym ustaleniem była też zapowiedź wprowadzenia od stycznia 1981 roku wszystkich sobót i niedziel wolnych od pracy.

Czytaj także:

REKLAMA