Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Katowicach [materiał partnera]

Facebook Twitter

Wielkie święto szachów wraca na Śląsk. W dniach 16-18 grudnia w Spodku w Katowicach odbędą się Mistrzostwa Europy Open i Kobiet w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. To niepowtarzalna okazja do tego, aby zagrać z najlepszymi zawodnikami. Zagrać może każdy, organizatorzy przewidują około 1000 uczestników.

Fot. katowice2017.eu

Organizatorem zawodów jest Śląski Związek Szachowy pod patronatem Europejskiej Unii Szachowej. Rozmawialiśmy z Andrzejem Matusiakiem, prezesem Śląskiego Związku Szachowego.

Radio 90: Zbliża się wielkie święto szachów w naszym województwie w Katowicach.

Andrzej Matusiak: Tak, w Spodku w Katowicach zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych w terminie 16-18 grudnia 2022 roku. Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału. Jest to jedyna taka impreza, w której może zagrać każdy, kto lubi grać w szachy. Może się zapisać i uczestniczyć w imprezie bez eliminacji.

Radio 90: To największa tego typu impreza w Europie.

Andrzej Matusiak: Przewidujemy około 1000 uczestników, w tej chwili zapisało się już ponad 950 osób. Spora część osób zapisuje się w ostatnich dniach.

Radio 90: Z najsilniejszych europejskich graczy kto przyjedzie?

Andrzej Matusiak: Już dziś wiadomo, że zagrają najlepsi zawodnicy z osiągnięciami w Europie i na świecie. Jedną z gwiazd tych zawodów będzie Alexandra Kosteniuk- mistrzyni Świata Kobiet w latach 2008-2010. Jeżeli chcecie Państwo spotkać Alexandrę, to zapraszamy do Katowic. To wspaniała okazja, by zagrać w magicznym miejscu, jakim jest Spodek w Katowicach.

Radio 90: Zawodnicy z klubów naszego regionu gotowi do startu w mistrzostwach?

Andrzej Matusiak: Myślę, że wielu uczestników z naszych lokalnych klubów będzie uczestniczyło. My jako Śląski Związek Szachowy podjęliśmy taką decyzję, że jeżeli się zgłosi przynajmniej 11 zawodników z danego klubu, to właśnie ten jedenasty będzie uczestniczył bezpłatnie. Tę propozycję adresujemy do wszystkich klubów w województwie śląskim.

Radio 90: Mamy silne ośrodki szachowe, jest Jastrzębie-Zdrój, są Żory, Pawłowice, Rybnik, jest Wodzisław i Racibórz.

Andrzej Matusiak: Śląski Związek Szachowy jest najmocniejszym związkiem w Polsce już od wielu lat. Mistrzostwa Europy na żywo już organizowaliśmy dwukrotnie i raz online. Pamiętam, wielu było sceptyków co do organizacji takiej imprezy online, ale się udało. Europejska Unia Szachowa widzi bardzo duży potencjał w Śląskim Związku Szachowym i na pewno wielokrotnie będą się do nas zwracać z wieloma propozycjami, bo już teraz mamy propozycje, żebyśmy organizowali te mistrzostwa cyklicznie przez pewien czas. Mamy dobrą frekwencję i organizację i Europejska Unia Szachowa to docenia. Wiadomo, chcemy wszyscy jako działacze, aby jak najwięcej osób grało w szachy.

Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego

Radio 90: Jeszcze można się zapisywać na zawody.

Andrzej Matusiak: Przedłużyliśmy zapisy do 7 grudnia i zapraszam wszystkich do zapisywania się na ten wspaniały turniej. W tym roku wyjątkowo dużo mamy zawodników z całej Europy, będzie to ponad 200 osób. Wojna na Ukrainie spowodowała, że na pewno nie będzie zawodników z Rosji i z Białorusi, natomiast ci zawodnicy, którzy zrzekli się swoich federacji, a będą grać pod federacją FIDE, mogą uczestniczyć ze względu na obowiązujące przepisy Światowej Federacji Szachowej.

Radio 90: Podkreślmy to- zagrać może każdy.

Andrzej Matusiak: Na wielu imprezach trzeba mieć wysoki ranking lub są eliminacje, żeby móc grać- tutaj reguły gry są inne. Jeżeli szczęście niektórym dopisze, to mogą usiąść do szachownicy i rozegrać partię z bardzo dobrymi zawodnikami na światowym poziomie.

Radio 90: Warto także wspomnieć w podmiotach wspierających wydarzenie, bez nich zawody by się nie odbyły.

Andrzej Matusiak: Mamy wsparcie z KPRM, czyli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gospodarzem są Katowice, które pokochały szachy, możemy grać w Spodku, w miejscu szczególnym dla polskiego sportu. W zeszłym roku Jan Krzysztof Duda zdobył tutaj tytuł mistrzowski w szachach błyskawicznych. Patronat nad całymi zawodami objął premier Mateusz Morawiecki, za co serdecznie dziękujemy. Wspiera nas także wiele firm, to m. in. Fundusz Górnośląski, Mokate czy firma Veolia. Są firmy, które kochają szachy i także jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Z prezesem Śląskiego Związku Szachowego Andrzejem Matusiakiem rozmawiał Przemysław Niedźwiecki. Radio 90 patronuje wydarzeniu. Przypomnijmy, Mistrzostwa Europy Open i Kobiet w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbędą się 16-18 grudnia. Pierwszym turniejem w harmonogramie będą Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych, które zostaną rozegrane 16 grudnia. Sekcje Open i Kobiet zostaną połączone, z osobnymi nagrodami dla najlepiej sklasyfikowanych zawodniczek. Zawody zostaną rozegrane na dystansie 11 podwójnych rund, systemem szwajcarskim, z kontrolą czasu: 3 minuty + 2 sekundy przyrostu.

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich zostaną rozegrane w dniach 17-18 grudnia, na dystansie 11 rund, systemem szwajcarskim, z połączonymi sekcjami Open i Kobiet oraz oddzielnymi nagrodami. Kontrola czasu będzie wynosić 15 minut + 10 sekund przyrostu.

Zwycięzca każdego turnieju zostanie Mistrzem Europy Open Blitz/Rapid Chess na rok 2022, a najwyżej sklasyfikowane zawodniczki zostaną Mistrzami Europy Kobiet Blitz/Rapid Chess. Łączny fundusz nagród w zawodach wynosi 44.000 EUR. Pełna lista nagród znajduje się w oficjalnym regulaminie zawodów.

Miejscem rozgrywania zawodów będzie Centrum Sportowo-Widowiskowe „Spodek”, a Park Hotel**** jest oficjalnym (rekomendowanym) hotelem dla uczestników i osób towarzyszących.

Impreza jest otwarta dla wszystkich zawodników reprezentujących jedną z europejskich federacji (strefy FIDE od 1.1 do 1.10) bez względu na tytuł i ranking. Rejestracji można dokonać poprzez stronę chessmanager lub wypełniając formularz rejestracyjny poprzez stronę turnieju. Termin rejestracji upływa 7 grudnia 2022 roku.

Organizatorzy zapewniają specjalne warunki (bezpłatne zakwaterowanie i pełne wyżywienie) dla zawodników 2700+ i kobiet 2450+. Darmowe zakwaterowanie i śniadanie będzie oferowane dla 10 najlepszych graczy i 8 najlepszych kobiet.

Zapisy i więcej informacji na Stronie Śląskiego Związku Szachowego.

Informacje kontaktowe:

  • E-mail: office@katowice2022.eu
  • Kontakt w sprawie rejestracji: IA Michał Wejsig, wejszach@wp.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj