Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Narodowe Czytanie w Cieszynie. Organizatorzy zadbali o rozbudowany program wydarzenia

Facebook Twitter

Przed nami Narodowe Czytanie. Tradycyjnie już Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem tego kulturalnego wydarzenia. W tym roku wszyscy przeczytamy fragment ballad naszego wieszcza Adama Mickiewicza.

Rozmawialiśmy z Izabelą Kulą, dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Izabela Kula: Kolejna jedenasta odsłona Narodowego Czytania w Cieszynie przed nami. 3 września o godzinie 10.00 startujemy przed siedzibą Biblioteki Miejskiej Cieszynie przy ulicy Głębokiej. Tym razem będziemy się skupiać wokół ballad i romansów w 200. rocznicę wydania tego dzieła Mickiewicza, które symbolicznie zapoczątkowało okres romantyzmu w Polsce.

Placówce udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dodatkowemu wsparciu udało się zorganizować rozbudowany program:

Beata Parchańska: W tym roku Biblioteka Miejska w Cieszynie przygotowała happening czytelniczy pt. Lirycznie i romantycznie, gdzie wspólnie będziemy czytać ballady i romanse Adama Mickiewicza. Będziemy wspólnie odkrywać walory literackie ballad, odkrywać bogactwo kulturowe, występy aktorów sceny polskiej teatru w Czeskim Cieszynie, którzy zaprezentują scenki: „Panią Twardowską”, „Świteziankę”, „Lilię i „Powrót taty”. Ponadto na zakończenie happeningu czytelniczego mamy przygotowany koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu „Lunatyp”

– mówi Radiu 90 Beata Parchańska.

mat. prasowe

Obok programu głównego zorganizowano także wiele imprez towarzyszących:

Izabela Kula: Imprezie będzie towarzyszył bogaty program dodatkowy. Będzie jarmark ludowych smaków, gdzie zaprezentują się cieszyńskie firmy. Będą też warsztaty plastyczne dla dzieci „Odczarujmy lilię”, a także warsztaty rękodzielnicze dla rodzin, dzieci, babć i dziadków. Serdecznie zapraszamy.

-dodaje Izabela Kula. W tym roku do wydarzenia dołączyła się także Książnica Cieszyńska, która przygotowała wystawę pt. Czucie i wiara, literatura okresu romantyzmu w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 02 września w siedzibie Książnicy przy ulicy Menniczej. Jak zaznacza Izabela Kula, Narodowe Czytanie W Cieszynie wspierają także lokalne firmy.

mat. prasowe

„Lirycznie i Romantycznie w Cieszynie” to tytuł projektu napisany przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, to już jedenasta odsłona Narodowego Czytania w Polsce.

To cykliczne wydarzenie rozpoczęło się w 2012 roku z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytano wtedy „Pana Tadeusza”. W następnych latach czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, nowele polskie, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku czytać będziemy ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Poniżej treść listu prezydenta Andrzeja Dudy. Para prezydencka objęła wydarzenie patronatem honorowym.

Szanowni Państwo!

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.
Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość.

Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii.

A kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej.

Dlatego w sobotę 3 września 2022 roku, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.

Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.

Niech Ballady i romanse ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2022.

Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj