Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radiowy Alarm Smogowy: Czy przed smogiem możemy uciec w góry?

Facebook Twitter

W Radiu 90 cytujemy lekarzy i naukowców, mówimy o programie Czyste powietrze i przypominamy, że na wymianę najstarszych kotłów mamy nieco ponad 13 miesięcy. To mało, trzeba działać.

Czy przed smogiem możemy uciec w Beskidy? Mówi Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego:

Można uciec od smogu w Beskidy, jeżeli pójdzie się w góry. Tak naprawdę im wyższe ścieżki – tym lepiej. Domy są opalane w dużej części węglem i drewnem. W momencie, kiedy są niekorzystne warunki pogodowe, wtedy także tworzy się smog. Plusem Beskidów jest to, że można wtedy zawsze wejść wyżej, nad ten smog i odetchnąć świeżym powietrzem. Ja mam dwójkę małych dzieci, więc jeżeli są te incydenty smogowe to ja wtedy staram się iść wyżej w góry, aby dzieci mogły przebywać w świeżym powietrzu.

Magda Koc z Ustrońskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że trudno przekonać mieszkańców miejscowości beskidzkich do rezygnacji z węgla:

Myślę, że tutaj stopniowo będą wymagać tego turyści, którym zaczyna to coraz bardziej przeszkadzać, będą o tym coraz więcej mówić. Oprócz edukacji potrzeba też pomocy państwa w wymianie pieców – stąd program Czyste Powietrze. Potem egzekwowanie uchwał antysmogowych. Tutaj wiele zależy od poszczególnych włodarzy miast.

Wiosną ubiegłego roku w Ustroniu podpisano porozumienie dotyczące współpracy na rzecz realizacji projektu ZONE – czyli „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji”. To pilotażowy projekt, do którego z całej Polski wytypowano 9 gmin, z naszego województwa także Zabrze.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj