Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ratujmy organy kościoła Jezusowego w Cieszynie. Instrument idzie do renowacji

Facebook Twitter

380 tysięcy złotych już jest, na remont organów kościoła Jezusowego w Cieszynie potrzeba jednak znacznie więcej. W maju 2012 roku ruszyła akcja "Ratujmy Organy", były zbiórki i koncerty, aby zebrać ponad milion złotych na naprawę zabytkowego instrumentu wraz z szafą organową.

Jak mówi nam Piotr Sikora z Parafii Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie, prace postanowiono podzielić na trzy części, suma zebrana dotychczas pozwoli przeprowadzić dwie z nich: Za te pieniądze, które udało nam się zebrać, będzie prowadzony remont części grającej.

W Cieszynie planują działać dalej, mają nadzieję na mniejsze dotacje między innymi z Ministerstwa Kultury. Organy już w części zostały wyłączone z użytkowania: Jeszcze organy grają, nie w pełni, elementy zostały wyłączone, bo prace ruszyły 1 października.

Historia organów w kościele Jezusowym w Cieszynie zaczyna się w 1785 roku, te które grają do dziś poświęcono w listopadzie 1923. Ich brzmienie wydobywane jest z ponad 2000 piszczałek, wśród których jest ponad setka tych najstarszych, drewnianych z XVIII wieku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj