Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rejestracja pojazdów: Zmiany od stycznia 2024 roku

Facebook Twitter

Zmiany w rejestracji pojazdów od nowego roku. Od 1 stycznia każdy pojazd trzeba będzie zarejestrować, znika obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu.

rejestracja pojazdów
Fot. powiatwodzislawski.pl

Rejestracja pojazdów – nowe obowiązki i kary

Zmiany Tłumaczy to Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w wodzisławskim starostwie powiatowym.

Arkadiusz Łuszczak: Od nowego roku po zakupie używanego pojazdu nie będziemy mogli zgłaszać nabycia pojazdu. Natomiast właściciele pojazdów będą musieli zarejestrować ten pojazd, aby uniknąć jakichkolwiek konsekwencji, ta rejestracja będzie musiała być dokonana do 30 dni od daty zakupu. Obecnie można było wybrać albo zarejestrować pojazd, albo po prostu zgłosić nabycie pojazdu. To była czynność krótka i odformalizowana. Czyli do krótkiego wniosku należało jedynie dołączyć kopię dokumentu zakupu.

Od 1 stycznia do wniosku trzeba będzie dołączyć także tablice, pojazd będzie musiał mieć ważny przegląd techniczny. Zmienia się też system kar dla osób, które nie wywiążą się z obowiązku rejestracji pojazdu. Dotyczy to osób fizycznych i tych, które prowadzą działalność, ale nie zajmują się obrotem pojazdami; druga grupa osób, które mogą być ukarane to podmioty zajmujące się obrotem pojazdami.

Arkadiusz Łuszczak: Dla pierwszej grupy przewidziano nieco niższe kary, dla drugiej nieco wyższe. Za nie zgłoszenie zbycia pojazdu do 30 dni przewidziano jednolitą karę 250 zł, natomiast w przypadku rejestracji niezgłoszenie się do rejestracji, niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu powyżej 30 dni to jest kara 500 złotych. Natomiast powyżej 90 dni kara to wzrasta już do kwoty 1000 złotych. Natomiast podmioty prowadzące obrót pojazdami odpowiednio w tych okresach to są kary rzędu tysiąca i dwóch tysięcy złotych.

Jak duża grupa osób uchylała się od rejestracji pojazdu? Czy to duży problem?

Arkadiusz Łuszczak: Przed zmianą całego systemu faktycznie mieliśmy problemy z osobami, które nie zgłaszały się z pojazdami do zarejestrowania tych pojazdów. Zdarzało się, że nasz klient przynosił wiele pośrednich umów i pojazd pozostawał nieprzerejestrowany przez wiele lat. Przy cyfryzacji kontroli ruchu drogowego na drogach wprowadza to ogromny bałagan, bo zarówno policjant, jak i systemy nadzorujące prędkość dawały informację o numerze rejestracyjnym pojazdu. Dotarcie do właściciela takiego pojazdu, w przypadku braku transparentności bazy danych właścicieli pojazdów było bardzo trudne, a czasem niemożliwe.

Zmiany, które zaczną obowiązywać od stycznia, mają więc uporządkować system CEPIK, tak by dane dotyczące właścicieli pojazdów były jak najbardziej aktualne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj