Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rowery miejskie wracają do Jastrzębia

Facebook Twitter

Rowery miejskie wracają do Jastrzębia-Zdroju, tym razem będą to jednoślady czwartej generacji. Trzeci sezon funkcjonowania tej formy komunikacji rusza w piątek (14.06.).

Rowery Miejskie w Jastrzębiu-Zdroju

Do dyspozycji użytkowników przekazanych zostanie 61 jednośladów, w tym 5 rowerów wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci, uruchomionych zostanie 20 stacji dokujących. „JASkółki” przez pierwsze trzy dni (14-16.06.) system będzie darmowy dla każdego, kto się zaloguje. Firmę udało się wyłonić dopiero w drugim przetargu, dlatego rowery dostępne będą od połowy czerwca.

Zastosowane w Jastrzębiu-Zdroju rozwiązanie nie wymaga montowania dedykowanych stacji dokujących typowych dla rowerów trzeciej generacji, jaki był wcześniej. System jest tak skonstruowany, że rower można pozostawić bezpośrednio na odpowiednio oznakowanym stojaku rowerowym lub w jego pobliżu. Rowery wyposażone są w moduł GPS i GLONASS oraz czujnik ruchu, a także moduł GSM z kartą SIM. Podzespoły te są dość zaawansowanym technologicznie sercem każdego jednośladu, dzięki którym możliwe jest korzystanie z systemu. Pozwalają one na przesyłanie danych przez sieć komórkową Orange Polska S.A. oraz zarządzanie całym systemem.

Podstawowym elementem składającymi się na system rowerów miejskich jest oczywiście aplikacja mobilna oraz dedykowana strona internetowa. Aby rozpocząć przejażdżkę rowerem miejskim, należy zarejestrować się poprzez pobraną z Internetu aplikację mobilną. Rejestracji dokonać można także z pozycji komputera stacjonarnego poprzez dedykowaną stronę internetową. Konieczne jest także uiszczenie opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł, która po zamknięciu systemu podlegać będzie zwrotowi, o ile nie zostanie wykorzystana do opłacenia przejazdów. Doładowanie konta użytkownika odbywać się będzie za pośrednictwem operatora płatności elektronicznych z wykorzystaniem kilku najbardziej popularnych form płatności. Do dyspozycji mamy płatności za pomocą kart kredytowych (debetowych) Visa i Mastercard, internetowe wpłaty na konto bankowe, płatności pay-by-link, GPay (Google Pay) czy też cieszący się coraz większą popularnością polski system płatności BLIK. Minimalny stan środków pozwalający na uruchomienie roweru to 3 zł. Po upływie pierwszych, darmowych 20 minut, naliczana będzie opłata w wysokości 3 groszy za minutę. Kolejnym udogodnieniem będzie też możliwość korzystania z roweru bez limitu czasowego (w ubiegłym roku jednorazowy czas wypożyczenia roweru nie mógł przekroczyć 12 godzin dziennie). Najbardziej aktywni będą mogli dokonywać zakupu abonamentu miesięcznego w kwocie 10 zł, dającego możliwość korzystania z roweru przez 8 godzin, naliczanych oczywiście dopiero po ewentualnym wykorzystaniu dwudziestu darmowych minut.

Wypożyczenie roweru jest banalnie proste – wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować QR kod umieszczony przy kierownicy roweru lub nad tylnym kołem. Po weryfikacji kodu rower zostanie automatycznie odblokowany i przypisany do użytkownika, aż do czasu zakończenia jazdy. System daje także możliwość wypożyczenia roweru bez konieczności włączania aplikacji. Możliwe to będzie poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem.

Dużym udogodnieniem dla każdego aktywnego użytkownika SRM „JASkółka” będzie dedykowana strona internetowa (rower.jastrzebie.pl). Oprócz możliwości rejestracji i logowania się w systemie strona pozwalać będzie, np. na zdalną rezerwację roweru, odczytywanie historii wypożyczeń, stanu środków finansowych i rozliczeń. Zawierać będzie także szczegółowy cennik, regulamin, instrukcje użytkowania, jak również mapę miasta przedstawiającą rozmieszczenie stacji rowerowych oraz aktualną lokalizację dostępnych (wolnych) rowerów.

Wsłuchując się w opinie mieszkańców zasadniczo zwiększono liczbę stacji rowerowych. W tym roku będzie ich aż 20, co w połączeniu z możliwością bezpłatnego korzystania z roweru przez 20 początkowych minut znakomicie wpłynie na użyteczność systemu. Stacje rozlokowane zostaną w następujących lokalizacjach:

al. Jana Pawła II – hala widowiskowo-sportowa
al. Piłsudskiego – DH Domus
al. Piłsudskiego – os. Pionierów,
al. Piłsudskiego – Urząd Miasta,
al. Piłsudskiego – ul. Katowicka (na wysokości Klubu Kaktus),
ul. 11 Listopada – Urząd Skarbowy
ul. Witczaka – Park Zdrojowy
ul. Witczaka – Kąpielisko Zdrój
ul. Broniewskiego – dworzec autobusowy
ul. Kusocińskiego – przystanek
ul. Cieszyńska – przystanek
ul. Wielkopolska – szkoła
ul. Podhalańska – Carrefour
ul. Podhalańska – dworzec autobusowy
ul. Łowicka
ul. Poznańska – szkoła
ul. Zielona – skrzyżowanie z ul. Wrzosową
ul. Turystyczna
ul. Pszczyńska – rondo
ul. Pszczyńska – Powiatowy Urząd Pracy.

Analizując dane dostępne na mapach Google, dystans pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie stacjami rowerowymi można będzie przejechać w czasie do 20 minut, a to oznacza, że nawet te odległości mieszkańcy miasta pokonają w ramach darmowych przejazdów.

Podjęte zostaną też rozmowy z Żorami i Rybnikiem na temat kompatybilności systemów, w celu umożliwienia jastrzębianom organizowania wycieczek do sąsiednich miast.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021