Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozdają sadzonki drzew w Rybniku. Klony, świerki i lipy dla mieszkańców [FOTO]

Facebook Twitter

Rozdają sadzonki drzew w Rybniku. To już drugi i ostatni dzień akcji miejscowych leśników. Do godzin popołudniowych warto wybrać się pod siedzibę Nadleśnictwa i odebrać sadzonkę do własnego ogrodu.

Chcesz drzewko? Rozdają sadzonki drzew w Rybniku. Jeżeli masz je gdzie posadzić i będziesz o nie dbał możesz je dostać za darmo. Dziś (03.10) drugi i ostatni dziś akcji #sadziMY. W Rybniku można odbierać sadzonki drzew iglastych i liściastych. Leśnicy czekają na was przy siedzibie nadleśnictwa przy ulicy Kościuszki i w Zagrodzie Leśnika przy Wielopolskiej. Mówi rzecznik Nadleśnictwa Rybnik, Paulina Sobczuk:

Paulina Sobczuk z Nadleśnictwa Rybnik

Paulina Sobczuk: Przede wszystkim lasotwórcze, czyli sosna, świerk, ale również domieszkowe, czyli takie dodatkowe, które się wprowadza w lasach – lipa, jarząb szwedzki i klon-jawor. Mamy gatunki, które troszeczkę szybciej będą rosły, mamy gatunki, które potrzebują trochę więcej czasu. Za parę lat już zobaczymy pierwszy efekt, pierwsze wzrosty takie większe , ale na razie musimy się uzbroić w dozę dużej cierpliwości, bo są na razie malutkie sadzonki. Jest tych gatunków całkiem sporo, dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego, w zależności od ilości miejsca i warunków jakie mają w swoich ogrodach.

Chętnych przychodzących po drzewka jak sprawdził nasz reporter nie brakowało. – Jesteśmy z Niedobczyc – u nas w parku jest dużo lip, więc weźmiemy lipę, żeby ją tam posadzić, na przeciwko naszego bloku – mówił nam jeden z mieszkańców:

O drzewka trzeba dbać – przypomina Paulina Sobczuk:

Paulina Sobczuk: Przede wszystkim dużo miłości i cierpliwości, bo hodowanie drzew i pielęgnowanie to jest sztuka wielkiej cierpliwości. Pamiętamy oczywiście o podlewaniu, musimy też wiedzieć gdzie posadzić  drzewo, który gatunek lubi słońce, który cień. Tutaj u nas można się tego dowiedzieć u nas, u leśników, żeby też dopasować gatunek do swoich warunków. I przede wszystkim pamiętamy o tych drzewkach, bo zdarzają się przypadki, że odbierają sadzonkę, a nie mam jeszcze miejsca, dam do doniczki. Tak też można robić ale oczywiście pamiętajmy o tej sadzonce, zaglądajmy do niej.

Akcja rozdawania drzewek przed siedzibą nadleśnictwa Rybnik przy Kościuszki 36, potrwa do godziny 15-tej, sadzonki można także odbierać w Zagrodzie Leśnika w dzielnicy Paruszowiec. Przypomnijmy, że akcji #sadziMY jest inicjatywą pary prezydenckiej. Odbywa się już po raz piąty. Zaangażowane są w nią wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcja Lasów Państwowych.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024