Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rozpoczęła się inwentaryzacja cmentarza w Bełku

Facebook Twitter

 Chodzi o nekropolię znajdującą się przy zabytkowym kościele. Wolontariusze będą prowadzili tam prace porządkowe oraz identyfikację i inwentaryzację nagrobków. Wszystko w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, pod nazwą „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo”.

www.czerwionka-leszczyny.pl

Mówi sołtys wsi Bełk, Jolanta Szejka:

Na czym ten projekt polega? Realizujemy inwentaryzację nagrobków. Na tym cmentarzu naprawdę leżą słynni ludzie, to nasi proboszczowie, czy np. dzieci założyciela huty Baildon, pana Baildona. Myślę, że warto się pokłonić i doczekamy się świetności nie tylko tego zabytkowego cmentarza, ale i kościółka.

Spisanie i skatalogowanie nagrobków to początek prac na nekropoli, na które udało się pozyskać z Narodowego Instytutu Dziedzictwa 20 tysięcy złotych. Jeżeli znajdą się kolejne środki finansowe czeka nas renowacja cmentarza tak, by przywrócić mu dawny blask. Na remont czeka też zabytkowy, drewniany kościółek – dodaje Jolanta Szejka:

Jest to obiekt klasy zerowej, tzw. kościółek, w województwie jest ich trzy: kościół bełkowski, w Ćwiklicach i w Gołkowicach. To są kościoły, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Dostaliśmy już prawie milion dotacji: z ministerstwa, z urzędu, od konserwatora zabytków (…).

Dodajmy, że podczas realizacji projektu inwentaryzacji cmentarza powstanie również ścieżka edukacyjna, podstrona na www.belk.pl poświęcona nekropolii oraz wydany zostanie folder. Prace już trwają i tak ma być do końca października.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj