Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów

Facebook Twitter

Czy wścieklizna u zwierząt odchodzi w niepamięć? Takie wnioski można wysnuć z decyzji podjętych przez Główny Inspektorat Weterynaryjny.

fot. MrsBrown/ pixabay.com

W czwartek (04.04.) w naszym województwie rusza wiosenna akcja szczepienia lisów, ale co ciekawe są tereny na które szczepionka tym razem nie trafi. Przypadków wścieklizny u zwierząt jest coraz mniej. W naszym województwie ostatni miał miejsce dwa lata temu w Cieszynie, chodziło o chorego nietoperza. Kilka lat wcześniej wściekliznę stwierdzono u psa i lisa.

Szczepienia przynoszą więc zamierzony efekt a to pozwala na ich ograniczenie, a w najbliższym czasie prawdopodobnie zupełne ich wygaszenie – powiedział zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach, Andrzej Bernacki. Dotychczas akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie odbywała się dwa razy w roku. Tak będzie jeszcze i tym razem, ale już za rok zaplanowano tylko jedna akcję, a w 2021 szczepienia mają zostać zupełnie zawieszone.

Jakie rejony, będą wyłączone z wiosennego szczepienia lisów? W naszym regionie szczepionka nie trafi na tereny zielone, a więc lasy, pola, łąki czy ogródki działkowe w powiecie raciborskim i gminie Lubomia. Dodajmy, że w sumie na terenie województwa śląskiego, podczas wiosennej akcji zostanie wyłożonych ponad 146 tysięcy dawek szczepionki.

Akcja potrwa do 13 kwietnia.

W 2019 r. ze szczepień zostały wyłączone następujące obszary woj. śląskiego:
– gmina Blachownia, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny w powiecie częstochowskim,
– gminy Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś, w powiecie gliwickim,
– powiat kłobucki,
– gminy Ciasna, Herby, Kochanowice, Lubliniec i Pawonków w powiecie lublinieckim,
– powiat raciborski,
– gminy Krupski Młyn w powiecie tarnogórskim,
– gminy Lubomia w powiecie wodzisławskim.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 czerwca 2020