Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnicka Rada Kobiet chce wprowadzenia zakazu spalania węgla

Facebook Twitter

Rybnicka Rada Kobiet chce wzorem Krakowa wprowadzić w mieście całkowity zakaz spalania paliw stałych.  Panie skierowały w tej sprawie apel do rybnickich radnych.

Z Moniką Glosovitz i Joanną Bullandrą rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Chcecie bardzo radykalnych kroków.

Monika Glosovitz: Dlatego, że mamy dosyć czekania i nasza cierpliwość się kończy. Nic się nie zmienia z roku na rok, różnego rodzaju posunięcia zostały już zrobione, a jakość powietrza jest taka, jaka jest.

Radio 90: Tylko radykalne kroki mogą nas uratować?

Joanna Bullandra: Myślę, że tak, dlatego, że do tej pory wszyscy poruszali czynnik ekonomiczny, że to jest za drogo, że nas nie stać, a na dobrą sprawę nikt nie patrzył na dane zdrowotne. Te dane są po prostu zatrważające, bo my umieramy. Kobiety martwią się, również o swoich panów, że ci panowie tak mało radykalnie patrzą i uważają, że mamy jeszcze czas.

Radio 90: Wierzycie, że radni są przygotowani , żeby podjąć taki krok, jakim poszedł Kraków?

Monika Glosovitz: To nie jest kwestia wiary, to jest kwestia ciężkiej pracy i może nie jesteśmy przekonane i nastawione na to, że dzisiaj ren krok zostanie zrobiony, natomiast wiemy, że jeżeli popracujemy jeszcze trochę, to w końcu to się uda.

W poniedziałek (16.12.) inicjatywę pań rozpatrywały dwie połączone komisje: Ochrony Powietrza, Ekologii i Przemysłu oraz Komisja Finansów i Rozwoju. Nasz reporter pytał radnych, czy zagłosują za całkowitym zakazem spalania węgla i innych paliw stałych w Rybniku:

Jerzy Lazar (PiS): Jest to bardzo trudne, to jeszcze jest naprawdę do rozważania. Po prostu powinniśmy w szerszym gronie to rozważać. Jest tot trudne zagadnienie, ponieważ z jeden strony chcemy to zrobić, a z drugiej strony mamy świadomość, że nie wszystkich na to stać i to jest cały problem.

Mariusz Węglarz (PiS): Logiczne, że wszyscy chcemy, żeby było czyste powietrze w Rybniku. Nie da się tego na pewno zrobić jutro.

Radio 90: Czy taki zakaz spalania paliw stałych jest możliwy do wprowadzenia na terenie Rybnika?

Marian Fojcik (KO): Jak najbardziej, ale trzeba ustalić datę.

Radio 90: Pan widzi tę datę?

Marian Fojcik (KO): 5,8,10 lat.

Grażyna Kohut (WdR): Ja jestem gotowa i uważam, że w interesie każdego z nas powinno być to, żeby to nastąpiło już. Ja widzę taką datę. Ja myślę, że 2025 rok, to jest po prostu bardzo dobra data.

Wojciech Kiljańczyk przewodniczący Rady Miasta Rybnika mówi wprost, nie jesteśmy gotowi na wprowadzenie takich zmian jak w Kraków:

Wojciech Kiljańczyk: Myślę, że na chwilę obecną nie jesteśmy jeszcze gotowi na wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych w Rybniku, natomiast powinniśmy robić wszystko, żeby doprowadzić do takich sytuacji, że w przyszłości taki zakaz wprowadzimy. Z analiz, które były przygotowane pod kątem uchwały antysmogowej dla województwa, wynika wprost, że jeżeli takiego kroku nie podejmiemy, to i tak będziemy mieć problem z benzopirenem w przyszłości.

Radio 90: Kiedy będziemy gotowi?

Wojciech Kiljańczyk: Ja myślę, że będziemy gotowi wtedy, kiedy my uznamy to za stosowne w Radzie Miasta, czy też poprzez konsultacje społeczne. Co jest nam potrzebne? Przede wszystkim wzrost świadomości na temat problemu, edukacja. Po drugie, rozwój sieci w rybnickich dzielnicach. Jeszcze 7 dzielnic nie ma tej sieci i musimy nad tym pracować.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Więcej o Rybnickiej Radzie Kobiet: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj