Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Rybnicki MOSiR przygotowuje do otwarcia basenów i kąpielisk

Facebook Twitter

Taką możliwość od soboty (6.06.) daje decyzja rządu, w ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki w związku z pandemią. W Rybniku planowane jest uruchomienie pływalni krytych, Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego Ruda oraz kąpielisk Pniowiec i Kamień.

Kąpielisko Kamień. Fot. MOSiR

Niecki basenów zostały już napełnione i pobrane próbki do badania. Jeżeli wszystkie procesy technologiczne przebiegną bez zakłóceń, a wyniki badań wody będą pozytywne, otwarcie rybnickich obiektów planowane jest na 20 czerwca, z wyjątkiem tego w Chwałowicach, on otwarty zostanie dopiero na koniec czerwca. Korzystanie z kąpielisk będzie się jednak wiązało z szeregiem obostrzeń, na razie miasto czeka na publikację szczegółowych rozporządzeń.

Kąpielisko Kamień. Fot. MOSiR

Raport z pływalni i kąpielisk:

  • Pływalnie kryte

Podczas przerwy w użytkowaniu, woda z niecek została wypuszczona w celu oszczędności energii elektrycznej i gazu. W tym okresie pracownicy wykonywali prace przy konserwacji i malowaniu pomieszczeń oraz przeglądzie urządzeń technologicznych.

Aby móc otworzyć basen potrzeba około 4 tygodni. W tym czasie musi się odbyć napełnienie niecki, uzdatnienie i podgrzanie wody, pobór wody i oczekiwanie na wyniki badań parametrów mikrobiologii i fizykochemii

– tłumaczy Mirosław Woiński, kierownik obiektu Yntka.

Podobnie sprawa wygląda na boguszowickim Akwarium. Obiekt przeszedł mały remont, m.in. odświeżone zostały pomieszczenia, naprawione wszystkie uszkodzenia, zmodernizowano także oświetlenie. Dodatkowo urządzenia do uzdatniania wody przeszły przegląd.

  • Kąpieliska Pniowiec i Kamień

Jesteśmy w trakcie przygotowań do otwarcia, musimy jeszcze przeprowadzić badanie wody, co wynika z odpowiednich rozporządzeń. Nastąpi to ok. 15 czerwca

– mówi Piotr Androsz, zawiadujący oboma kąpieliskami.

Dodaje, że plaża oraz tereny wokół Pniowca zostały wysprzątane z zalegających liści oraz gałęzi, dowieziono piasek, sprzęt potrzebny do otwarcia czeka na rozłożenie, a niezbędna infrastruktura (kontenery) została zamówiona. Na kąpielisko „Kamień” został przywieziony świeży piasek na plażę. Tereny zostały wysprzątane oraz zostały posadzone nowe rośliny.

  • ORS Ruda i pływalnia odkryta w dzielnicy Chwałowice

Najbardziej skomplikowane jest uruchomienie największego kąpieliska, czyli popularnej Rudy. Samo opróżnienie niecek z wody po okresie zimowym to 10 dni. Dwa tygodnie potrzebne są na mycie niecek, czyszczenie kanałów odpływu, dysz napływowych basenu sportowego, rekreacyjnego i brodzika.

Kolejne dni zajmują m.in. czyszczenie podziemnych zbiorników wyrównawczych, napełnianie niecek wodą ze studni głębinowej, płukanie 11 filtrów dla wszystkich niecek, uzdatnianie wody, przegląd i naprawy systemów elektronicznych sterowania pompami obiegowymi, uruchamianie systemu solarnego dogrzewania wody basenowej, systemu uzdatniania wody, wentylacji. Należy również dokonać przeglądu całej infrastruktury. Dodatkowo należy oczywiście wykonać badania wody, czas oczekiwania na wyniki to około 14 dni.

Obecnie jesteśmy również na etapie pozyskiwania kadry ratowniczej (co najmniej 13 ratowników) oraz obsługi obu zjeżdżalni. Przygotowujemy także przetarg do wyboru i zatrudnienia firmy do sprzątania podczas sezonu letniego

– informuje kierownik Rudy Mirosław Woiński.

Basen w Chwałowicach przed nadchodzącym sezonem przeszedł mały lifting. Odświeżono pomieszczenia, pomalowano ławki.

Wykonaliśmy także wszystkie prace konserwatorskie, potrzebne do otwarcia obiektu. Czas zalania i uruchomienia stacji to ok. 30 dni

– mówi Radosław Fros, zarządzający basenem.

Prawdopodobne otwarcie obiektu w Chwałowicach nastąpi pod koniec czerwca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2020